Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
6 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Taky máte doma lesního fantóma?

Vydáno dne 13. 12. 2006 (5430 přečtení)

"Tak jsem včera byla s Bakem v lese a hodinu jsem ho skoro neviděla, protože si tam proháněl dvě srnky. "A to se o něj nebojíte? Ále, on je stejně nechytí a aspoň se pořádně proběhnul.....” Názor paní, který jsem včera zaslechla v parku, není zdaleka ojedinělý. Hodně lidí a zvlášť těch, co mají lovecká plemena psů, je přesvědčená, že honění zvěře v lese je pro psa věc přirozená, že se s tím zkrátka nedá nic dělat a že pejsek se aspoň pořádně vyvenčí. Jenže všechno je to trošku jinak.

Reklama


Takové venčení totiž může dopadnout hodně špatně. Pokud psa-štváče uvidí v lese myslivec, je dost možné, že ho prostě zastřelí. Možná, když ho u toho uvidíte, se s ním pak můžete soudit, jestli na to měl právo, nebo ne, ale to už vám psa nevrátí. A protože myslivců je asi 100 tisíc, je takové setkání pravděpodobnější, než se zdá.

Další možností je, že zábava vašeho miláčka skončí smrtí zvířete, které honí. Není pravda, že pes není dost rychlý, aby chytil například srnku, nebo zajíce. Stačí, aby se zvěř zamotala do ostružiní, nebo klopýtla o hroudu apod.

Navíc v zimě, kdy je zvěř zesláblá, si většinou při takovém "honu" užene zápal plic, na který zemře. Smrt je to pomalá a bolí.

Snad jsem tu shromáždila dost důvodů pro to, nenechat psa v lese nebo na poli honit zvěř - jenže jak to udělat, když lovecký pud je jedním z nejsilnějších? Jak už to bývá, vždycky je jednodušší psa něco naučit nedělat, než ho pak složitě odnaučovat něco, co už umí a navíc ho to baví.

Tedy - jestli váš pes ještě zvěř nehoní, nenechte ho, aby zjistil, že je to možná docela dobrá zábava. To znamená dodržovat několik zásad.

1)Při procházce v lese nebo u pole držte psa na cestě, kde není tolik příležitostí narazit na stopu, nebo dokonce zvěř vyplašit - jakmile pes ubíhající zvěř uvidí, většinou nemáte šanci ho zastavit.

2)Neustále ho držte ve vzdálenosti, na kterou jste schopní ho ovládat (přivolat, položit, zadaunovat, posadit apod.). U někoho je to 5 metrů, u někoho 20.....Jakmile se bude chtít vzdálit, okamžitě mu dejte povel, který dobře umí - i tady platí, že přivolání je základ veškerého výcviku. U hodně aktivních plemen se používá takzvané "daunování" - pes si na povel down (nebo lehni) okamžitě lehne a to i když je od pána na větší vzdálenost. Povel "down" se dá trénovat pořád a kdekoliv a pes ho musí udělat okamžitě a bez přemýšlení, jestli se mu chce, nebo ne. (I tento povel se nejdřív učí na krátkou vzdálenost a v podmínkách, kde psa nic nerozptyluje a postupně se podmínky při výcviku ztěžují...)

3)Zabavte psa při procházce tak, aby nezačal stopu zvěře aktivně vyhledávat. Hrajte s ním na schovávanou, házejte mu aporty apod. Jakmile pes začne hledat aktivně stopu, tzn. čuchá u země, nebo větří, přerušte jeho činnost některým z dobře zvládnutých povelů a odveďte jeho pozornost jinam....na míček, klacek, pamlsek...

Mnohem těžší to bude u psa, který už zjistil, že stopování a honění zvěře je výborná zábava. I tady platí vše výše napsané, ale často to nefunguje, protože pes už zjistil, že honit zvěř ho baví víc, než třeba míček a tak vaše povely neposlechne a ignoruje vás.

Pak nezbývá, než vzít si na pomoc zhruba 10 až 20 metrů dlouhou (podle toho, jak je váš pes rychlý a vaše reakce pomalá) stopovačku (šňůru). Tu při procházce v lese nebo v poli psovi připneme a necháme ho, aby jí volně tahal po zemi. Psa neustále udržujeme ve vzdálenosti zhruba dvou třetin stopovačky tak, abychom ve chvíli, kdy neposlechne povel k návratu, mohli stopovačku přišlápnout, tím psa zastavit a hodně důrazným trhnutím ho donutit splnit daný povel. Pokud je váš pes opravdu rychlý a vy proti němu opravdu pomalí, můžete na konec šňůry přivázat klacek, který ho zpomalí. Nečekejte, že váš pes se odnaučí lovit a poslechnout vás za týden, je to velmi individuální, ale když pes začne po čase se stopovačkou na krku vaše povely poslouchat, nesundávejte jí, jen jí postupně po půl metru zkracujte. Pes totiž rychle zjistí, že se stopovačkou ho ovládáte, bez ní nikoliv, ale její délku odhadnout nedokáže.

Často slýchám nářky, že procházka se stopovačkou je hrůza, protože pes se pořád někde zamotává. Pokud psa udržíte na cestě, tak hrozné to nebude a když ne, zamotaná stopovačka vůbec není na škodu, protože pes si tak uvědomí, jak je na vás závislý. Bez vás se nevymotá a vy máte tu moc - když se vám bude chtít - ho tam prostě nechat. Nespěchejte s osvobozováním a uvidíte, jak si upevníte vůdcovskou pozici:))

A nakonec to nejdůležitější - vy jste vůdce smečky a vy tedy rozhodujete, co se smí a nesmí, co se bude dělat a co ne. Na svých povelech trvejte. Buďte důslední za každou cenu. Pokud vám pes i přes váš ostrý zákazový povel, nebo povel k návratu za zvěří uteče, po jeho návratu (nedávejte už povel k přivolání) musí následovat opravdu důrazný trest. Ten musí být natolik tvrdý, aby strach z něj přehlušil i velmi silný lovecký instinkt psů. A to znamená velmi tvrdý. Je to totiž pořád lepší, než jednou najít svého psa zastřeleného na poli.

Vše výše napsané platí i pro lovecké psy, pokud je chováme jako společníky. Lovecký pes totiž není pes, který loví zvěř, ale pes který má pomáhat lovci (vůdci)- tedy dělá to, co chce on. O něco složitější je to se psy, se kterými chcete dělat lovecký výcvik. Po těch se totiž žádá, aby při procházce zvěř nehledali a nehonili a naopak při práci jí mají aktivně vyhledávat, někdy i honit, ale nikoliv zabít ani trhat. Tak o tom třeba někdy příštěJ

 


[Akt. známka: 1,88] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Vera Stechrova | Počet komentářů: 30 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.fena.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1215  (1215 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
919  (919 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
695  (695 hl.)
Odčervuji nepravidelně
804  (804 hl.)
Neřeším to
783  (783 hl.)

Celkem hlasovalo: 4416


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie