Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
51 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rehabilitace ochrnutých psů

Vydáno dne 24. 10. 2006 (12313 přečtení)

Fyzikální terapie byla a stále ještě je značně opomíjeným oborem, jak ve veterinární neurologii tak v ortopedii malých zvířat. U našich západních sousedů se dnes ovšem stala pevnou součástí terapie pohybového aparátu malých zvířat, podobně jak tomu je již delší dobu například v koňské medicíně. Existují tam již specializované pracoviště, které se zabývaljí výhradně fyzioterapií psů a koček. I u nás se v posledních letech začínají ojediněle objevovat veterinární kliniky, které zahrnují rehabilitaci do terapeutických plánů, většinou se jedná o pracoviště, kde se provádí neurochirurgické zákroky.

Reklama


Fyzikální terapie má, stejně jako v humánní medicíně za úkol ulevit od bolesti, posílit svalstvo, které následkem neurologických deficitů či následkem imobilizace pohybového aparátu, podléhá rychlé atrofii, dále se udržuje hybnost kloubů a akceleruje regenerace innervace dané oblasti. Pozorujeme v naší praxi výrazné zkrácení doby rekonvalescence a návratu do normálního stavu. V případě neurochirurgických pacientů odhadujeme dokonce podíl fyzioterapie na úspěšnosti daného zákroku až na 40%! Naše pracoviště se spacializuje na chirurgii malých zvířat, zvláště ortopedii (osteosyntézy s použitím vnitřní i zevní skeletní fixace, operace kloubů, korekce růstových deformit, onemocnění svalů a šlach řešení nádorů pohybového aparátu atd.) a neurochirurgií (operace páteře, řešení fraktur a luxací páteře, chirurgie periferních nervů atd). S tohoto důvodu klademe také velký důraz na rehabilitaci zvláště u pacientů po chirurgickém zákroku. Vedle klasické manuální terapie, masáže, lymfatické drenáže, termoterapie a cviků s balony, na trampolíně atd., využíváme terapeutický laser a zvláště akvaterapie pomocí našeho specialně upraveného krytého bazénu s protiproudem. Toto zařízení je unikátní v medicíně malých zvířat pro naši Republiku. Hydroterapie umožňuje svými jedinečnými vlastnostmi (nadnášení těla, tím spojená redukce podpůrné funkce kosterního svalstva a jeho relaxace) indukci bezbolestného pohybu pacienta, který by například postiženou končetinu vůbec nezatěžoval. Zároveň se pohybem ve viskozním médiu posiluje svalstvo, které jinak rychle podléhá atrofii. Protiproud lze využít k masáži svalstva nebo při postojovém tréninku. Následující příklad má na základě typického případu z praxe znázornit důležitost takovéto fyzikální terapie:

Případ:
Pes, jezevčík, "Charlie", 6 let. Pacient byl referován kvůli náhlému ochrnutí pánevních končetin a podezřením na výhřez meziobratlové ploténky. Pes byl značně dolentní, paraplegický, hluboká citlivost byla zachovaná, od rána nebylo pozorováno močení. Neurologickým vyšetřením byla léze lokalizována na oblast destáteho hrudního až druhého bederního meziobratlového prostoru. Následně provedené kontrastní RTG vyšetření (myleografie) prokázala lateralizovanou kompresi mezi posledním hrudním a prvním bederním obratlem převážně z pravé strany a značný otok míchy. V návaznosti byla provedena chirurgická revize (hemilaminektomie), při které bylo odstraněno velké možstvý prolabovaného materiálu z ploténky. Pooperačně byly vedle aplikace vysoce potentních analgetik (opiáty), provedeny první kroky fyzikální terapie a to již 24 hodin po operaci. Před zahájením cvičení byla oblast vždy ozařována terapeutickým laserem pro jeho myorelaxační a analgetický účinek. Pacient se následně výrazně uvolnil a toleroval další manipulaci. V prvních dnech se léčba omezovala na masáže pánevních končetin a svalstva zad, pasivní a aktivní pohybové cviky a proprioceptivní trénink (stavění na nohy). Po třech dnech se pacient začal stavět na nohy sám a byl pozorován návrat motoriky. Chůze byla jěště značně ataktická, močení bylo prováděno manuálním stlačením močového měchíře. Pes nejevil náznaky bolesti. Cviky byly nyní rozšířeny na proprioceptivní trénink na rehabilitačním balónu a na labilním podkladu (trampolina), dále byl zahájen trénink chůze na rovné a šikmé ploše. Chůze se dále normalizovala během osmi dnů. Přetrvávající ataxie pravé pánevní končetiny byla nyní řešena tréninkem chůze přes nízké překážky (Cavaletti) a slalomem mezi kužely. Mikce byla v té době již spontánní. Devátý den byl pacient propuštěn do domácího léčení, majitel byl důkladně instruován ohledně daších cviků, které měl provádět doma. Další rehabilitace byla prováděna na klinice ambulatě, dvakrát týdně 60 minut, při čemž se rehabilitace koncentrovala na normalizaci chůze zvláště pomocí hydroterapie a tréninku chůze. Před vztupem do bazénu byl pacient 45 minut rozčvičován případně několik minut zahříván infračerveným světlem (termoterapie), samotná akvaterapie trvala cca 5- 10 minut. Kromě plavání, se zde prováděla hydromasáž pálevních končetin v protiproudu.
Čtyři týdny po operaci se jevý stav pacienta jako velice dobrý, ataxie pánevních končetin téměř vymizela.
Tento příklad demonstruje názorně účinost fyzikální terapie v kombinaci s kvalitně provedeným chirurgickým ošetřením. Další moderní metody které mohou být zapojeny do rehabilitace daného pacienta jsou magnetoterapie, elektrostimulace či terapeutický ultrazvuk. Zde záleží na možnostech a osobních preferencích jednotlivého terapeuta.
Indikací pro fyzioterapii je celá řada, například: pooperační péče po komplikovaných zlomeninách, nebo po chirurgické korekci luxace čéšky či zkřížených vazů v koleni, po resekci hlavice a krčku stehenní kosti, po totální endoprotéze kyčelního kloubu, pacienti po suboptimálně řešeném ošetření fraktur s kontakturou svalstva. Indikována je také u pacientů po většině operací krční páteře, po operaci lumbosakrální instability (syndrom caudae equinae) a u paraplegických pacientů kteří nebyly léčeni konzervativně. Existuje pro jednotlivé oblasti rehabilitační medicíny také celá řada kontraindikací, zvláště v případě akvaterapie (např. kardiovaskulární choroby), proto je nutné rozhodovat při aplikaci fyzikální terapie vždy individuálně s ohledem na celkový stav pacienta.
Naše pracoviště nabízí rehabilitační medicínu pacientům z celé republiky, bazén na akvaterapii je v provozu vždy května do konce září.

MVDr. Jan Hnízdo
www.animalclinic.cz[Akt. známka: 1,50] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: MVDr. Jan Hnízdo | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.animalclinic.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 29.04.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1032  (1032 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
763  (763 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
587  (587 hl.)
Odčervuji nepravidelně
650  (650 hl.)
Neřeším to
641  (641 hl.)

Celkem hlasovalo: 3673


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie