Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
78 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Úprava dlouhosrstých plemen aneb malá abeceda pro začátečníky - 2.část

Vydáno dne 28. 09. 2006 (5453 přečtení)

Tato příručka je určena pro všechny milovníky pejsků, především opravdových chlupáčů- kterých je dnes opravdu ohromná spousta- od mých milovaných shih-tzu počínaje, přes velmi oblíbené jorkšíráčky, maltézáčky, lhasa-apso, silky teriéry, americké i anglické kokříky,tibetské teriéry, havaňáčky, boloňáčky, bišonky .....po velká plemena jako je bobtail, bearded colie........ale také řada chlupatých kříženců a nesmíme zapomínat také na plemena jako pudl, west highland white teriér ....atd. zkrátka plemena, která se sice pravidelně stříhají, či trimují, jsou velmi populární a rozšířená, ale spousta majitelů vůbec nemá ponětí o tom, že se o srst musí starat i v mezidobí než opět navštíví svůj oblíbený psí salón.
 

Reklama


U koupání platí ten samý postup, pomalu, opatrně a hlavně trpělivě zvykejte psa na pravidelné koupání! I když ještě dnes spousta veterinářů tvrdí, že je lepší psa koupat co nejméně a že je to škodlivé, opak je pravdou. Pokud máte pejska doma a ne venku na zahrádce a často s Vámi sdílí dokonce společnou postel, je nanejvýš vhodné dbát patřičné hygieny. Samozřejmostí by mělo být denní umývání genitálií či tlapek v případě zašpinění. Celé koupání psa dopuručuji min. 1x za 14 dní, v nejhorším případě 1x za měsíc/výstavní jedinci samozřejmě častěji!!!!/Rozhodně pejskovi nijak neublížíte v případě používání kvalitní psí kosmetiky/ rozhodně nedoporučuji u dlouhosrstých plemen používání lidského šampónu- psí pokožka má zcela jiné Ph- pejsek by se mohl drbat a lecky se pěkně poškrábat!/ Psích šampónů je dnes na trhu ohromná spousta i v tomto případě se nevyplácí kupovat tu nejlevnější, ale poradit se buď s chovatelem či u odborníka v psím salónu, rád Vám předá své zkušennosti a v případě nějakého specifického problému jako jsou např. lupy či alergie Vám doporučí vhodný přípravek. Každý pejsek je individualní stejně jako člověk a tak co pomůže jednomu, nemusí pomoc druhému, takže vždy shlédněte výsledek a pokud Vás neuspokojí, ptejte se na radu jinde a nebojte se vyzkoušet zcela jinou kosmetickou značku.
 

Pokud člověk není zasvěcenný odborník či profesionální vystavovatel, nemá ponětí o tom, že existuje řada psích šampónů dle druhů srsti i pokožky, stejně tak jako je tomu v lidské kosmetice, o kondicionérech a rozčesávačích ani nemluvě, mnoho lidí vůbec netuší, že existují i pro psy, nebojte se tedy tápat a ptát se u zkušenných odborníků.
 

Pokud jde o mé vlastní zkušennosti, jsem nadšená z české firmy BEA cosmetics, která nabízí vysoce kvalitní a opravdu širokou řadu veterinární kosmetiky za velmi příznivé ceny, které si může dovolit opravdu každý. Coby profesionál a vystavovatel používám samozřejmě i spoustu zahraniční a specializované kosmetiky, která je už cenově někde jinde, ale pokud Vás stejně jako mě polapí vystavování, bez těchto značek jako je 1All Systems, Biogroom, Khara, Kw, Iv San Bernard a mnoho dalších se zkrátka neobejdete a vše o jejich výrobcích se dočtete na jejich internetových stránkách.
 

Myslím si, že základem pro každké koupání by se měl stát antiparazitní šampón, který odstraní případné návštěvníky v psím kožíšku jako jsou blechy či klíšťata a zabrání jejich následnému okupování srsti:-) Ať už máte mazlíka především doma nebo s ním chodíte jen do města,může Vás blecha či klíště potkat zrovna tak jako v lese, tito paraziti se drží na trávě, v keřích nebo přeskočí ze psa na psa, při vzájemném očichávání na procházce, zkrátka opatrnnosti není nikdy dost a prevence nikdy neuškodí, tudíž je lepší tomu předcházet při každké koupeli. Jako prvotřídní se mi v salónu osvědčil šampón RIVAL DUO- nejenže odstraní všechny parazity po koupeli, ale také chrání další měsíc před jejich opakovaným napadením, navíc obsahuje složky kondicionéru a při správném použití s ním budete naprosto spokojeni.
 

Systém koupání by měl probíhat v tomto schématu- důkladně namočte srst, tak aby opravdu pořádně nasákla vodou, naneste na opravdu celé tělo pejska antiparazitní šampón, buď přímo z lahvičky nebo ještě lépe si ho nařeďte do jiné lahvičky s vodou v poměru cca 1:2 až 3 promíchejte polejte celé tělo psa, důkladně vmasírujte a napěňte, poté spláchněte a proces zopakujte tentokrát už s neředěným šampónem, srst už je důkladně nasáklá, takže šampón bude už bezproblémů pěnit, důkladně naneste i na uši a hlavu, pozor na oči, nechte min. 3 minuty působit a poté opravdu důkladně několik minut srst oplachujte, je třeba vypláchnout srst opravdu důsledně, jinak by se pes mohl po koupání drbat!
 

Jestliže si chcete usnadnit česání a to vřele doporučuji, použijte po koupeli následně kondicionér či rozčesávač, dle návodu ho buď naneste na srst a spláchněte či nesplachujte- existují obě varianty. Po koupeli srst jemně vysušte ručníkem, nemasírujte ji, jinak ji zbytečně zacucháte, ale zabalte celého psa do ručníku a jemné vytlačujte ručníkem ze srsti vodu, čím více vysušíte ručníkem, tím si ušetříte čas fénování.
 
Jestliže chcete mít srst důkladně pročesanou, ihned po koupeli a vysušení psa fénujte a zároveň rozčesávejte srst vrstvu po vrstvě.
 

Pokud se pes fénu bojí, nebojte se investovat do co nejtižšího přístroje, stačí i malé cestovní fény, které nemají takový výkon a nefoukají tak silně, navíc stojí kolem 150,- a psa postupně zvykejte na tento způsob vysoušení, alespoň částečně ho tímto způsobem prosušte a pročešte a např. v létě ho klidně můžete nechat mírně vlhkého uschnout na vzduchu. V zimě buďte, ale neoblomní a pejska řádně dosušte, to samé platí v případě, že se chystáte na úpravu do salonu- řádně vysuště a pročešte srst do sucha a do rovna, jinak není možné provést kvalitní střih!
 

Mezi koupáním srst pravidelně pročesávejte a nikdy ji nečešte suchou! U srsti platí opak než u vlasů, suchá srst se kartáčováním láme a trhá! Proto je dobré pořidit si buď rozčesávač či neoplachový kondicionér a tím srst před česáním vždy navlhčit. Samozřejmostí je mít srst důkladně před koupáním pročesanou. Pokud tomu tak není, během koupání se srst zamotá ještě více!
 

Shrnutí:
 

Ozbrojte se trpělivostí, nezapomínejte být důslední, investujte do kvalitních přípravků, srst pročesávejte pravidelně, nikdy ne suchou, po koupání fénujte a pročesávejte do sucha a do rovna!
 

Pomůcky:
 

Vaší výbavou by se mělo stát: kvalitní kartáč, kterým budete pročesávat tělíčko, hřebenem by jste srst jen a jen vytrhali, hřeben Vám bude užitečný při kontrole zda jste vše pročesali a při úpravě hlavy, hustý tzv. pudlák na rozčesávání chuchvalců, savý ručník či osuška jen pro Vašeho pejska, fén- nejlépe s tichým chodem, kvalitní šampóny a kondicionéry.
 

Metody a postupy při pročesávání dlouhé srsti:
 

Štěňátko už nám odrostlo a chlupy poněkud narostly, jak tedy postupovat v případě rozčesávání opravdu dlouhé srsti?
 
Nejlépe zvykat už od štěněte na tento postup:
 
Pejska položit na jeden bok a poté postupně vrstvu po vrstvě směrem od hlavy až po zadeček či naopak pročesávat kartáčem a zároveň srst vlhčit v rozprašovači namýchaným kondicionérem, norkovým olejem či speciálním rozčesávačem- od KW či Coat Polish od BioGroom nebo bezoplachovým kondicionérem od BEA.
 
Poté psa obraťte na druhy bok a postupujte stejně.
 

Úprava hlavy:
 

Co se týká úpravy srsti na hlavě u domácích/nevýstavních/ miláčků- existuje několik variant a záleží jen a jen na Vaši trpělivosti co si z toho vyberete, takže pokud se rozhodnete zachovat svému pejskovi na hlavě ,,culíček" buď opravdu stačí sepnout mu srst nad očima do jednoho culíčku pomocí malé gumičky, či do několika culíčků- buď 2 anebo alternativu vyvazování culíčků / které doporučuji především u shih-tzu, lhasa-apso či maltézáčků/ - rozdělíte si srst na hlavě na pěšinku na každé straně uděláte 2 culíčky- přední a zadní, celkem tedy na hlavě máte 4 culíčky, které pak ještě na každé straně spojíte dohromady a vygumičkujete do délky/ to je, ale alternativa především pro výstavní jedince či pro jedince s velmi dlouhou a hustou srstí na hlavě/
 
Na svazování doporučujeme používat buď opravdu maličké latexové gumičky- k dostání především na výstavách, či další možností jsou nastříhané uzoučké nafukovací balónky- k dostání v hračkárnách či papírnictví- z 1 balonku nastříháte až 100 gumiček!
 

Toto byl opravdový úvod do světa chlupáčů, tedy pokud se rozhodnete mít doma opravdového psího krasavce, kterého nenecháte každý měsíc v salónu oholit....a budete se chtít na procházkách chlubit jeho nádhernou srstí:-)
 

Jestliže jste výstavní fandové a rozhodli jste se pro výstavní kariéru Vašeho psího miláčka.....podrobnosti o úpravě srsti speciálně výstavních jedinců .....se dočtete v kapitole VÝSTAVNÍ ÚPRAVA.
 


[Akt. známka: 3,67] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Petra Sumeráková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.iperial-bohemia.wz.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1415  (1415 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1108  (1108 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
871  (871 hl.)
Odčervuji nepravidelně
985  (985 hl.)
Neřeším to
962  (962 hl.)

Celkem hlasovalo: 5341


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie