Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
54 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Vozíte svého psa bezpečně?

Vydáno dne 05. 10. 2006 (6554 přečtení)

Od prvního července platí hodně diskutovaný nový silniční zákon. Tentokrát nebudeme řešit, který bod má smysl a který ne, nýbrž se zamyslíme nad bezpečným cestováním našich psích miláčků. Ještě stále vídáme psy v autě jen tak, třeba v nohách u spolujezdce či na jeho klíně. Pro lidi by mělo být připoutání samozřejmostí, jak je to ale s pejsky?

Reklama


Začněme teorií. Zákon nařizuje:

 § 4 Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích
Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,1) povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu,

§ 5 odst. 1, písm. j)
“Řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu.”

§ 5 odst. 1, písm. k)
“Řidič je povinen zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.”

§ 52 odst. 5
“Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.”

Jaké sankce hrozí ?

Pokuta do 2000 Kč, ve správním řízení až 2500 Kč. Body ne.

Pozor. To jak plníte zákon, tedy jestli přepravujete zvíře bezpečně posuzuje policista, úředník ve správním řízení, případně soudce a ne vy.

A teď co můžeme pro bezpečnost jízdy udělat

Nikdy psa neusazujeme na přední sedadlo. Pes může řidiči zabránit v řízení, něčeho se leknout, proletět předním sklem a v neposlední řadě, i airbag představuje pro zvíře smrtelné nebezpečí.

Následně záleží na velikosti psa. Pokud vlastníte pejska malého vzrůstu, bude vám stačit speciální přepravní taška nebo plastový box. Ceny se obvykle pohybují v řádech stokorun podle velikosti a výrobce. Nesmíte samozřejmě zapomenout usadit přepravní box tak, aby se nemohl volně pohybovat či převracet. Pokud to jeho velikost umožní, připevněte ho bezpečnostním pásem.

Novinkou jsou bezpečnostní pásy pro psy. Velikosti existují od těch pro nejmenší psy po zhruba čtyřicetikilové. Pokud jsou polstrované a správně napasované, poskytují největší možnou ochranu. Bohužel i cena tomu odpovídá – pásy stojí dle velikosti od zhruba pěti set do osmi set Kč. Přesto nikdy nenahrazujeme pásy s atestem běžným postrojem, který je určen pouze ke sportu.

 Spíše ochranu sedadel než bezpečnost v při cestování zaručují speciální autopotahy. Ty sice chrání psa za čtyř stran, ale jejich úchyt sahá pouze k opěrkám hlavy, proto pes může dopředu proskočit. Možná je kombinace s předělovací sítí, která řidiči nebrání ve výhledu vzad.

Velká plemena psů přepravujeme nejlépe v zadním zavazadlovém prostoru, odděleném mříží nebo alespoň sítí. Případně dle prostorových možností v železné či plastové přepravní kleci, což je o něco bezpečnější, ale pouze v případě, že má pes v kleci dostatek místa i k ležení a klec je zabezpečena proti posunu. Schránka pro středního až velkého pejska stojí kolem dvou tisíc Kč.

Na závěr, psa přepravujeme nejen dle pravidel silničního zákona. Při delších vzdálenostech nesmíme zapomínat na přestávky na venčení a pití. A hlavně, pes musí mít dostatek čerstvého vzduchu za všech okolností.


[Akt. známka: 1,52] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Sandra Bejšáková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: novapravidla.cz,allpet.cz,greendog.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
21.01.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 28.01.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.

05.01.2018: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: ZRUŠENO

19.12.2017: Tip na dárek
Darujte výcvikové lekce u HAFBO. Předplaťte kredity jako vánoční dárek. Dostanete kredit v dárkové podobě. Případně můžeme zaslat elektronicky. Pište na michaela.k@hafbezobav.cz.

07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
841  (841 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
601  (601 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
508  (508 hl.)
Odčervuji nepravidelně
528  (528 hl.)
Neřeším to
514  (514 hl.)

Celkem hlasovalo: 2992


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie