Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
64 Hostů, 1 Uživatel

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Výstavní úprava shih-tzu aneb malá abeceda pro vystavovatele začátečníky - 1.část

Vydáno dne 14. 09. 2006 (3672 přečtení)

Pokud se rozhodnete svého šicího mazlíčka připravit na výstavní kariéru, čtete tyto řádky správně. Jestli jste úplný začátečník, bude se Vám možná z té přemíry informací motat zpočátku hlava, ale pakliže vytrváte a Vaše výstavní nadšení neopadne po prvním nezdaru- budete se zcela jistě po čase radovat z úspěchů

Reklama


   Prvním předpokladem pro výstavy je zcela samozřejmě výběr vhodného štěňátka s PP- k tomu Vám dopomůže znalost standardu plemene- aby jste věděli co má štěňátko mít a jak má vlastně správně vypadat a především odborník - chovatel, nejlépe ten, který sám aktivně vystavuje a k tomu všemu Vám dopomáhej Pán Bůh, protože i to sebekrásnější a dokonalejší štěňátko po super slavných rodičích se samo od sebe šampiónem nestane!

    Předpokládejme, že už doma máte to nejkrásnější štěňátko na světě....a máte ambice se s ním pochlubit a svůj nábytek ozdobit několika poháry:-))) 

   V prvé řadě se připravte na dlouhou cestu /nejen na výstavu/, ale především na přípravu Vás, štěňátka, srsti, příšlušenství ..........zkrátka všeho co je třeba připravit, naučit se a vzít sebou, teď Vám to přijde jako ,,hororový scénář" , ale časem Vám to přijde vše automatické a řadou věcí se už pak ani zabývat nebudete.

   Každý vystavovatel začátečník řeší zpočátku problémy o tom, kde vůbec shánět veškeré informace, protože je toho tolik...........co je třeba zařídit a sehnat a jak už to tak bývá nic nelze sehnat na jednom místě a tak jsem se rozhodla tyto informace shromáždit na jednom místě, tak abych Vám byť maličko .....pomohla k prvním úspěchům.

Takže......pár odpovědí na nějčastější otázky....

1.Kde a kdy se koná jaká výstava, jak se o tom dozvím, kde vzít přihlášku? A jaký rozdíl je třeba mezi Oblastní a mezinárodní výstavou???

   Celkový seznam všech typů výstav v ČR se v tištěné podobě objevuje vždy v prvním čísle každého roku, tedy lednovém v časopisech PES a SVĚT PSů v internetové podobě pak na stránkách www.cmku.cz - zde najdete i kontaktní osoby, adresy či odkazy webových stránek- kde si můžete zažádat či si stáhnout přihlášky na tyto akce+ veškeré informace k nim. Vstupní poplatky, datumy uzávěrek přijímání přihlášek atd....... Oblastní výstavy jsou v ČR ten nejnižší typ výstav zpravidla je tu menší počet přihlášených psů-řádově několik desítek či stovek , tedy občas /není to pravidlo/ i menší konkurence- je dobré zpočátku objíždět tyto výstavy a zde načerpat první výstavní zkušennosti. Samozřejmě jsou na těchto výstavách i nižší výstavní poplatky, po oblastních následují výstavy krajské, národní a mezinárodní- na kterých je už přihlášeno i několik tisíc psů, dále existují výstavy speciální a klubové - na kterých je pro změnu jen a jen to dané plemeno a samozřejmě největší konkurence, ale taktéž to není pravidlem a není třeba se přehnaně těchto výstav obávat.

2.Jak se přihlásit, na co se připravit, jaké formality budou následovat?

   Zpravidla se veškeré info dozvíte na přihlášce a přiložených propozicích. Připravte se na to, že výstavní poplatky jsou od cca 200,- do 800,- za 1. psa, uzávěrky bývají 2, 2měsíce a měsíc před výstavou/ zvýšené poplatky/, k přihlášce musíte připojit kopii PP pejska a zaslat na uvedenou adresu. Cca 7-14dní před výstavou Vám přijde potvrzený vstupní list, kde se dozvíte další podrobnosti- o čase přijímání psů na výstavě, případně Vaše katalog. číslo/ číslo pod kterým budete soutěžit/ a občas i informace o čísle Vašeho kruhu- to Vám usnadní orientaci. 3 dny před výstavou si musíte zajít k veterináři, který Vám dá do očkovacího průkazu potvrzení, že je pejsek zdravý a očkovaný!

3.Co je třeba nakoupit a vzít sebou na výstavu? Je potřeba klec či další příslušenství?

   Toto je věc každého....není žádné pravidlo, co musíte a nemusíte mít. Vše je jen věc toho co Vám usnadní samotný průběh výstavy, úpravy pejska i jeho samotný pobyt na výstavě, takže si můžete dané ,, nádobíčko" pořizovat postupně, zkrátka sami poznáte co budete potřebovat. Řídit se musíte i tím, kde se výstava koná ....zda uvnitř nebo venku a pak také podle počasí, které si opravdu nikdy nevyberete. Takže krom vstupního listu, rodokmenu, veterinárního potvrzení, samozřejmě psa - budete v prvé řadě potřebovat výstavní vodítko- které by jste měli mít už dávno doma, protože by s ním měl být pejsek seznámen a umět na něm chodit- seženete ho buď ve specializovaných chov. potřebách, ale ponejvíce na výstavách. Existuje mnoho druhů- úzkých, širších, různobarevných....já osobně dávám přednost- trošku širším, plochým s výztuží pod krčkem- aby se na něm pejsek neškrtil. Další věcí jsou potřeby na úpravu srsti- kartáče, hřebeny........./ o tom, co by jste měli dát do ,,kosmet.kufříku" si povíme později/, dále nějaký prostor pro úpravu pejska, takže buď je to výstavní klec, kde si může pejsek v klidu a soukromí před výstavou odpočinout a kde na horní desce můžete provádět úpravu....ale počítejte s vyšší pořizovací cenou, které se pohybují od cca 2tisíc korun / dop. firmu www.tommi-tommi.cz/ anebo stačí pořídit pevný kempingový stolek na kterém může pejsek jak odpočívat, tak ho můžete učesat. Existují i profesionální výstavní úpravní stoly- ale opět je zde cena zhruba 3500,- Určitě by jste neměli zapomenout na nějaké skladné židličky, aby jste si po dlouhém dni, měli kam sednout také vy, samozřejmě napáječku s vodou, na pití pro Vaše šicí zlatíčko, aby si neurousalo vousy, nejlépe deku, aby si mělo na co lehnout či v případě chladu, aby jste měli pejska do čeho zabalit, pokud se bude výstava konat venku- není na škodu vzít sebou alespoň slunečník, pro případ slunce či deště nebo existuje i několik variant ochraných stanů- vše záleží jen a jen na Vás,dále nezapomeňte ručník- pro případ ušpinění či špinavé nehody ....., na škodu není i kapka šampónu pro tyto případy, papírové utěrky. Můj tajný tip.....pokud budete jezdit na výstavy často není na škodu si udělat speciální výstavní tašku ve které budete mít váš výstavní arzenál neustále připraven a každý víkend jen tašku vezmete a dáte do auta....nehrozí pak, že něco zapomente:-) To samé se dá udělat i s kosmetickým kufříkem....za předpokladu, že máte časem pořízené věci min. 2x....pokud ne....musíte holt před každou výstavou v kufříku udělat malou inventuru, zda máte vše co potřebujete. Klec jsem zpočátku také neměla, ale už 2 roky si jí nemůžu vynachválit, takže investice do ní, není zbytečná, usnadní Vám jak přepravu věcí z auta ke kruhu, tak je to opravdu alespoň kousek klidu, kam se může Váš miláček uklidit ke spánku.

4.Jak na výstavu připravit sebe i psa??? Jak vůbec vystavovat?

   Veškeré tajemství spočívá v pravidelnosti a trpělivosti. Úplně první co by jste měli udělat je- navštívit výstavu nanečisto- tak okouknete vše, co si sebou vystavovatelé berou, jak probíhá příprava srsti a především vlastní průběh vystavování- skládající se z chůze v kruhu, výstavního postoje a předvedení psa na stole. Ono to vypadá jako hračka, ale pokud na to pejsek není připravený a nikdy toto neabsolvoval může se pěkně zdráhat při předvedení a je bohužel jasné, že i sebekrásnější jedinec, který se ale nepředvede, odchází zklamaně se špatnou známkou:-( Ve světe je to už samozřejmostí a do ČR to pomalu,ale jistě přichází taktéž....profi handling- čili profesionální předvádění psů, zabývají se tím mnohaletí a zkušení chovatelé a vystavovatelé, kteří opravdu vědí jak psa ukázat a ,,prodat" jak zakrýt nedostatky a vyzdvihnout přednosti a tak se samozřejmě stává to, že i anatomicky lepší jedinec zkončí za profesionálně předvedeným jedincem.Mají své fígly a triky, které mezi lajky pronikají bohužel jen minimálně a tak přípravu a předvádění opravdu neberte na lehkou váhu.....není to jen o tom táhnout za sebou psa na vodítku.....to zdaleka ne!!!! Takže po tom co obhlédnete jak má vypadat správný výstavní postoj, jak se chodí v kruhu, a jaké bývají nejčastější pokyny rozhodčích, si po zkončení výstavy udělejte se štěňátkem zkušební kolečko, dívejte se hlavně na reakce štěňátka, zda se bojí přítomnosti tolika pejsků, či zda mu to nevadí, jestli ho předvádění baví nebo má spíš tendenci z kruhu co nejrychleji zmizet.....a po krátkém tréningu by měl následovat denní domácí tréning. Štěňátko berte mezi lidi a cizí psy/samozřejmě až po absolvování všech očkování!!!/, na rušnější místa, učte ho chůzi na předváděcím vodítku / u levé nohy!!!/ a hlavně štěňátko nepřetěžujte, stačí pár minut, a po každém úspěchu by měla následovat jak slovní tak především sladká odměna.....jakýkoli psí pamlsek. Taktéž tréning výstavního postoje- buď ho spojte s tréningem chůze či s česáním- tzn. že před česáním či po česání vždy štěňátko postavte do postoje. Je to běh na dlouhou trať a u každého jinak, někdy se štěňátko naučí vše překvapivě brzo, jindy to trvá i měsíce, ale důležité je to nevzdávat a také nepodceňovat, mnohdy se staně, že si majitelé myslí, že už štěňátko v 6ti měsících vše umí a najednou si za další 3 měsíce postaví hlavu a ne a ne chodit, či se nechat postavit do postoje....proto by se tento tréning měl stát celoživotním rituálem, nikoliv měsíčním nácvikem ve štěňěčím věku!!! Jakmile budete bezproblémově zvládat chůzi, postoj a pobyt v rušném prostředí, můžete už zkusit štěstí na první výstavě- na některých klubových či speciálních, lze vystavovat štěňátka už od 3 měsíců, na každé další až od 6ti měsíců. A teď nastává ta správná otázka jak připravit sebe i štěňátko na vlastní pobyt na výstavě.

5.Jak a kdy připravit srst pejska na výstavu, jakou kosmetiku použít atd?

   O domácí úpravě se dočtete v odkazu péče o dlouhosrstá plemena. A teď několik rad a tipů na úpravu srsti na výstavu:Nejlépší je připravit na výstavu večer před odjezdem, tak aby se Vám vám váš lumpík už nestačil umazat. Pokud srst mezi výstavami udržuje v oleji nebo v balíčkách je nejprve nutné srst opravdu řádně vyšampónovat a opravdu důkladně srst zbavit mastnoty. Proto je nutné šampónovat alespoň 3x!!! Výběr šampónu si opět musí udělat každý sám, dle potřeb každého psa- stavu kůže, srsti atd......Můj osobní postup: 2x nanést a řádně srst promýt šampónem RIVAL DUO /BEA cosmetics/ je to vynikající antiparazitní šampón s preventivním účinkem 1 měsíc proti napadení blechami a klíšťaty a prevence není nikdy dost!!! 3tí šampónování provádím buď jemným šampónem s kondicionerém od 1ALL Systems nebo u přecitlivělé nebo problémové srsti - šampónem MINERAL H s biotinem od I.S.Bernard.

   Co se týká bílé srsti především na vousech či nohách- jako vynikající a nejúčinější ze všech vyběl. šampónů se mi osvědčil vyběl. šampon od All systems v kombinaci s Diamond mýdlem od I.S.BERNARD,další tipy jak vybělit vousy: Vybělovací lotion od I. S. Bernard/ používat nejlépe denně/ či vybělovací postřik s citronem od Laser Lites, po posledním šampónování dbáme opravdu na důkladné spláchnutí všech zbytků šampónu, jinak by se pejsek mohl škrábat.

   Poté následuje nanášení kondicionéru - používám buď botanický od All systems - 2lžíce od 1l vody, řádně promíchám a důkladně nanesu na srst- jen lehonce propláchnu a zbytek ponechám v srsti. Nebo naprosto vynikájícího výsledku lze dosáhnout kombinací kondicionéru DRAPE a přípravku SILK od firmy LASER LITES - v poměru ředění uvedeném na obalech.

   Po koupeli zabalíme pejska do velké a savé osušky a necháme odsát co nejvíce přebytečné vody.

   Pak okamžitě srst fénujeme- zvykáme štěňátko na pravidelné fénování, tak že ho lehce profénujeme po celém tělíčku a pak jednotlivé vrstvy nejprve z jedné strany a pak z druhé. Opět si systém musí najít každý sám, ale šikovné je začít ze strany k rozhodčímu tedy z levého boku, tak že srst pramen po prameni fénujete a kartáčujete do rovna a do hladka, pokud má srst na některém místě tendenci se vlnit, začněte fénovat a kartáčovat na tomto místě. Osobně srst ještě polosuchou lehce prostříkám prostředkem Ice on Ice od Ch. Christensenu- který zbaví srst statické elektřiny a navíc dodá srsti lesk, objem a upravený vzhled, navíc chrání srst před špínou, močí a tvoří bariéru proti vlhkosti a UV záření!!!

   Na vousy ještě použiji Vybělovací lotion od I.S. Bernard, které se neoplachuje a dofénuji do úplného sucha. V žádném případě už na srst nepoužívejte žádné přípravky s olejem!!! Srst musí být na výstavy - nemastná!

   Poté upravte srst na hlavě, vousech a u zadečku. Na hlavě tak, že dle délky srsti uděláte buď 1- 2 nebo klasicky 4 culíčky svazané po stranách a vygumičkované do délky tak, aby nelezla do očí ani do tlamičky. Buď ji podložte papírky- buď nastříhané papírové kapesníčky nebo buničité tampónky nebo já používám savé uklidové hadříky soke.Pokud používáte místo gumiček nastříhané balónky- ty téměř netrhají chlupy, takže na hlavě už nemusíte podkládat papírky. Vousy je však dobré zabalit - buď do papír. kapesníčků nebo savých hadříků, protože ty si pejsci rádi urousají a vaše předchozí bělení by vyšlo vniveč. Takže na každé straně tlamičky vousy zabalíme a zagumičkujeme dle jejich délky. Někdo je ještě propudruje- pokud pejskovi slzí očička tak pudr pohltí vlhkost, těsně pod očička se mi osvědčil také bílý krycí krém od BioGroom- kryje narezlé chlupy a skvrny a brání před další vlhkostí.

   Chlupy u zadečku přímo u konečníku je taktéž dobré svázat buď froté gumičkami nebo taktéž zabalit do papírových kapesníčků a zagumičkovat na každé straně alespoň do dvou pramenů vedle konečníku, tak aby jste ochránili srst před zbytky stolice.[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Petra Sumeráková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.imperial-bohemia.wz.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1200  (1200 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
906  (906 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
686  (686 hl.)
Odčervuji nepravidelně
794  (794 hl.)
Neřeším to
774  (774 hl.)

Celkem hlasovalo: 4360


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie