Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
70 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Přečtený nejlepší přítel člověka

Vydáno dne 19. 12. 2005 (2553 přečtení)

Téměř všechny psí geny mají protějšek i u lidí.
 
Pátým savcem s téměř úplně prozkoumaným genetickým základem se stal pes. Úspěch se projeví nejen v chovatelství a evoluční genetice, ale i v lidské a veterinární medicíně.
 
Vědci se o souhrnný genetický základ - genom - psa z pochopitelných důvodů intenzivně zajímají kolem půl druhého desetiletí. Vždyť je to vůbec první zvíře domestikované člověkem a dosud velmi platný pomocník i přítel.
 

Reklama


Již několik let je známa předběžná verze pořadí "písmen" DNA v psím genomu. Dárkyní genetického materiálu pro zatím nejpodrobnější zkoumání, jehož výsledky byly zveřejněny loni, se stala fenka boxera Tasha. Toto v USA chované zvíře poskytlo materiál i pro nejnovější, z více než 99 procent kompletní zmapovaní psího genomu. Provedla ho Kerstin Lindbladová-Tohová z Broadova ústavu při Harvardově univerzitě a Massachusettském technologickém institutu (USA) se 45 přímo spolupodepsanými a 190 pod hlavičkou Broadské sekvenovací platformy jmenovanými kolegy. Kromě USA pocházejí z Velké Británie a Francie. Svůj úspěch zveřejnili v dnešním čísle časopisu Nature.
 

Člověk se "opakuje" víc než pes
 

Psí genom tvoří třicet devět párů chromozomů. Poslední představují pohlavní chromozomy (samičí X, samčí Y). Poněvadž materiál pro zmapování pochází na doporučení chovatelů a veterinářů od boxeří fenky, výzkum nepokrývá chromozom Y.
 

Člověk má sice jen 23 párů chromozomů, nicméně podle nového výzkumu psího genomu obsahují zhruba o šestinu více DNA. Lidský genom totiž tvoří přibližně tři miliardy "písmen" DNA, psí pouze asi 2,4 miliardy. Podle vědců je za tímto rozdílem mnohem častější opakování úseků DNA v lidském genomu.
 

Psi zřejmě mají rovněž o něco méně genů - úseků DNA kódujících bílkoviny - než lidé. Týmu Kerstin Lindbladové-Tohové vyšlo 19 300, z nichž skoro všechny mají lidské protějšky. Při určování úhrnného počtu genů u konkrétních organismů se však vědci naučili být velmi opatrní. Momentální většinový konsenzus ohledně počtu lidských genů je 20 až 25 tisíc. Lindbladová-Tohová s kolegy rovněž předložili mapu 2,5 milionu "jednopísmenových" rozdílů mezi DNA deseti ras psů a pěti psovitých šelem. Veškerou tuto DNA srovnali s lidskou a myší. Umožní to lépe poznat souvislosti specifických genetických znaků se znaky těla i chování zvířete, což je neocenitelné pro chovatelství. Vědci určili také podoby genů s náchylností vůči jednotlivým chorobám. Protože pes se fyziologií dosti podobá člověku, výsledky jsou velmi užitečné jak pro veterinární, tak pro lidskou medicínu.
 

Najděte deset tisíc rozdílů
 

Paralelně s článkem v Nature vychází zvláštní číslo časopisu Genome Research, věnované psímu genomu. Obsahuje například podrobné srovnání DNA pudla a boxera, jež provedli Ewen Kirkness a Wei Wang z Ústavu genomového výzkumu (TIGR, USA). Sledovali Krátké úseky genetické informace, které se vyskytují náhodně v genomech řady organismů poblíž nebo uvnitř genů. Pudl a boxer se tím liší na 10 562 místech genomu. Předběžné srovnání s dalšími devíti psími rasami a pěti divoce žijícími psovitými šelmami ukázalo, že v rámci psovitých se takových rozdílů vyskytuje alespoň 20 tisíc.
 

Zmapování DNA přinese mnoho praktických využití. Navíc snad o něco lépe pochopíme 400 milionů věrných přátel, kteří s námi obývají Zemi.
 

Vědci "rozkódovali" boxerku Tashu
 

Genetikové přečetli přibližně 3 miliardy "písmen" DNA psa. Tak se náš nejlepší přítel stal teprve pátým savcem, jehož genetická informace je kompletně zmapována. V dnes vycházejícím zvláštním čísle časopisu Genome Research, věnovaném psímu genomu, publikují vědci také podrobné srovnání DNA pudla a boxera. Tyto dvě rasy se liší na více než deseti tisíci místech genomu. Výzkum umožní například lépe pochopit chování zvířat, což je neocenitelné pro chovatelství.
 


[Akt. známka: 2,40] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Urban Zdeněk | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.lidovky.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
900  (900 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5486


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie