Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
11 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Moje první výstava

Vydáno dne 17. 03. 2006 (2528 přečtení)

První výstava, to je něco jako první den ve škole nebo první rande. Třebaže to potom člověk zažije ještě mnohokrát, tahle "premiéra" se mu vryje do paměti navždy. Ani já nejsem výjimkou, a tak si dodnes přesně pamatuji tu svou první, mrňavou a bezvýznamnou oblastní výstavu. Konala se na kynologickém cvičišti v Roztokách u Prahy a bylo na ní přihlášeno všeho všudy okolo dvou set psů.

Reklama


Nevěděly jsme tehdy ani já, ani moje mlaďounká fena trpasličího stříbrného pudla docela přesně, co nás čeká, a tak jsme nervozně postávaly u kruhu, ve kterém před námi pan rozhodčí posuzoval papilony, čivavy a bearded kolie. Fenečce mrholilo do precizně provedeného střihu z prestižního salonu a já jsem poprvé v životě pozorně sledovala práci pana rozhodčího. A čím déle jsme čekaly (pudlové byli hodnoceni jako poslední), tím menší chuť jsem měla vstoupit "do ringu". Posuďte sami: Do kruhu nastoupil cca šestnáctiletý mládenec s papillonem. Pes se nepředváděl, bál se, neochotně následoval svého mladého pána. Toho využil rozhodčí, aby na adresu mladíka pronesl několik ironických poznámek o vodítku zvaném tahadlo, atd. Vděčné publikum okolo kruhu se smálo (bodejť by ne, Pan rozhodčí udělal vtip) a já jsem si byla jista, že onen mladý muž by nejradši popadl svého psa a zmizel. Dodnes jsem přesvědčená, že to byla nejen první, ale i poslední výstava této dvojice, v šestnácti je člověk na posměch obvzvlášť citlivý. Pan rozhodčí zakončil posuzování papilonů krátkou přednáškou k davu, v níž vyzdvihl důležitost předvedení (nic proti tomu) a zdůraznil v tomto ohledu svou osobní přísnost.
 
Na řadu přišly čivavy. Majitel jednoho s psíků se s rozhodčím vcelku familiérně pozdravil (tehdy mi na tom nepřipadalo nic divného) a poté se jal předvádět. Ale ouha, zvířátku zvyklému na předvádění v hale se mokrá tráva evidentně nelíbila, a tak se lidově řečeno "zašprajcovalo" a smykem se nechalo táhnout. Po několika metrech se mu podařilo přetáhnout předváděčku přes hlavu a psík se celý šťastný bleskurychle uchýlil pod židli paní zapisovatelky. A vida - třebaže v tomto případě se nedalo ani při nejlepší vůli hovořit o předvádění, pejsek si odnesl titul vítěze třídy.
 
Následovaly bearded kolie. Zde se neodehrálo nic zajímavého, jen v jednom případě si pan rozhodčí půjčil od mladého vystavovatele psa, aby chlapci ukázal předvedení. Šlo mu to výborně, mladý veselý pes se pod jeho vedením zklidnil a pěkně se prezentoval, a protože si pan rozhodčí tentokrát odpustil ironické komentáře, odcházel mladík i se psem nezesměšněn a bohatší o rady.
 
Konečně přišly na řadu pudlové (mimochodem v "silné" sestavě tří jedinců). Třebaže jsme poctivě trénovaly, moje fenka se nepředváděla, se staženým ocasem táhla na vodítku. Nepochybně jsem na tom měla svůj podíl i já a moje nervozita. "Vy jste prvně na výstavě, co?"otázal se pan rozhodčí. "Je to vidět." Nepochybně to bylo vidět, ale každý je jednou poprvé na výstavě, a jak známo, žádný učený (ani člověk, ani pes) z nebe nespadl. Načež pan rozhodčí, povzbuzen úspěchem s bearded kolií, dospěl k názoru, že mi ukáže, jak se takový pudl předvádí. Jenže pudl není bearded kolie. V okamžiku, kdy fena zjistila, že konec vodítka svírá cizí člověk, zachvátila ji panika. Dala se na útěk, vodítko ji zarazilo, a tak oběhla rozhodčího dokola, vzpínajíc se přitom jako splašený kůň na lonži. Nakonec se jí podařilo s předváděčky vysmeknout a uprchnout k manželovi sedícímu u kruhu. Odjeli jsme tenkrát s velmi dobrou (nic jiného jsme si ani nezasloužili), ovšem trvalo dost dlouho než jsem svou fenu přesvědčila, že vyvrcholením každé výstavy není okamžik, kdy se ji pokusí v kruhu odcizit z jejího pohledu neznámý šílenec.
 
Od té doby uplynulo už pár let, přišly velké výstavy, národní a mezinárodní, ale nikdy potom jsem se už nesetkala s tak nevhodným chováním rozhodčího a nikdy jsem už nebyla tak blízko rozhodnutí ukončit vystavování svých psů jako tenkrát. Je pravda, že mnohem častěji se člověk setkává s nekulturním chováním vystavovatelů, kteří neunesou případnou prohru a dají průchod svým emocím. Přesto bych chtěla touto cestou apelovat na všechny rozhodčí exteriéru - nezesměšňujte vystavovatele ani jejich psy. Citlivý přístup, rada, nebo korektní vytknutí chyb povzbudí začínajícího vystavovatele mnohem víc než posměch a ironie. Mnohdy to jsou právě zážitky z první výstavy, které ovlivní budoucí chovatelskou kariéru mladého vystavovatele a potažmo s ní i výstavní kariéru psa.
 
Jen tak na okraj: hlavní psí hrdinka tohoto příběhu se nakonec předvádět naučila a ulovila dokonce i pár těch titulů, jimiž se chovatelé rádi pyšní. Zatímco tohle píšu, spokojeně chrupká na gauči, protože netuší, že za "pár" to má do třídy veteránů a poněvadž vypadá i po dvou mateřstvích pořád k světu, její výstavní "kariéra" ještě není tak docela minulostí.
 

[Akt. známka: 1,10] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ing. Irena LUKEŠOVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.sweb.cz/cassiepia/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
900  (900 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5486


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie