Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
68 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Adaptivní, instinktivní a pracovní inteligence pudla

Vydáno dne 27. 03. 2006 (2543 přečtení)

Zatímco jedna skupina lidí považuje pudla za vysoce inteligentního psa (obvykle ti, co ho doma mají), jiní v něm vidí jen načančaného a jinak nepoužitelného elegána z výstavních kruhů. Jak je to s inteligencí pudla a dalších plemen doopravdy, na to (a nejen na to) odpovídá kniha výcvikáře a psychologa Stanley Corena.
 
Dovolila jsem si použít podklady z Corenova výzkumu a zpracovat článek týkající se právě inteligence pudla. Podle těchto studií pudl patří mezi plemena s vysokou adaptivní a pracovní inteligencí, ale s horší inteligencí instinktivní

Reklama


Adaptivní inteligence se skládá ze dvou složek - jednak schopnosti učit se a jednak ze schopnosti řešit problémy.
 
Na tento druh inteligence byl etology vypracován test (CIQ - Canine Intelligence Test), který se skládal ze 12 úkolů - 5 se týkalo řešení problémů a 7 schopnosti učit se a paměti.
 
Mezi plemena, která vynikala jak schopností se učit, tak řešením problémů patřila (řazeno abecedně): dobrman, německý ovčák, norský losí pes, pudl, puli a šeltie.
 
Pro zajímavost - plemena, která se dobře učila a dobře si pamatovala, ale hůře řešila problémy: bígl, malinois, tervueren, flanderský bouvier, groenendael, velškorgi (pembroke i cardigan), zlatý a labradorský retrívr.
 
Plemena, která se špatně učila, měla horší paměť, ale dobře řešila problémy - sem patřili především teriéři (australský, cairn, hladkosrstý i drsnosrstý foxteriér, kerry blue teriér, west highland white teriér a dále pak malamut, sibiřský husky, samojed, basenji, čivava, knírači a šiperka.
 
Instinktivní inteligence se týká geneticky zakódovaných dovedností (upevněných pochopitelně cíleným výběrem a šlechtěním daných plemen na určitý druh výkonu). Plemena s nižší instinktivní inteligencí mají vyšší adaptivní inteligenci a naopak (plemena s vysokou instinktivní inteligencí jsou specializována na určitý druh práce, ve které podávají dobré výkony při minimálním výcviku, ale mnohem hůře se přizpůsobují v různých situacích a prostředích).
 
Jako příklad uvádí autor dobrmana a pudla, dvě plemena s vysokou inteligencí adaptivní a pracovní, ale nižší instinktivní (výcvik dobrmanů jako pasteveckých psů a pudlů jako lovců krys a škodné byl mimořádně náročný a výkonnost nebyla nejlepší).
 
Tím se dostáváme k inteligenci pracovní - při prováděných testech s různými plemeny byl sestaven žebříček 79 plemen dle jejich pracovní inteligence. Do první desítky patří plemena, která pochopí jednoduchý povel po méně než 5 opakováních a bez dalšího opakování si ho pamatují. Povel daný psovodem plní v 95 procentech nebo lépe a reagují na něj sotva sekundu po vyslovení (a to i v případě, že je psovod vzdálen).
 
Pořadí prvních deseti plemen je následující: border kolie, pudl, německý ovčák, zlatý retrívr, dobrman, šeltie, labradorský retrívr, papilon, rotvajler a australský honácký pes.
 
Autor knihy kontaktoval 208 rozhodčích pro soutěže poslušnosti American a Canadian Kennel Clubu a obeslal je složitými dotazníky. Chtěl vědět, která plemena tito lidé považují za nejinteligentnější. Výsledky byly následující: 190 ze 199 rozhodčích zařadilo do první desítky border kolii, 171 šeltii, 169 pudla, 167 německého ovčáka a stejný počet zlatého retrívra.
 
Tolik výzkumy Stanley Corena. Škoda jen, že drtivá většina majitelůa chovatelů pudlů vynikajícího pracovního potenciálu svých psů nevyužívá. Jsem přesvědčena o tom, že kdyby veřejnost viděla pudly nejen na výstavách, ale i na zkouškách a soutěžích z výkonu a častěji na agility, popularitě plemene by to rozhodně prospělo. Možná, že by dokonce nebyl takový problém s prodejem štěňat středního a velkého rázu...
 

(zpracováno na podkladě výsledků výzkumů Stanley Corena zveřejněných v knize Inteligence psů)
 


[Akt. známka: 1,40] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ing. Irena LUKEŠOVÁ | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.sweb.cz/cassiepia/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1207  (1207 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
915  (915 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
691  (691 hl.)
Odčervuji nepravidelně
799  (799 hl.)
Neřeším to
778  (778 hl.)

Celkem hlasovalo: 4390


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie