Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
5 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pudl po boku slavných osobností

Vydáno dne 20. 02. 2006 (2251 přečtení)

Položíme-li si otázku co má společného Karel Veliký, Ludwig van Beethoven a Jiří Krampol, asi budeme těžko hledat odpověď. Přesto je víc než prostá - všichni tito lidé byli, nebo v případě posledně jmenovaného jsou, majiteli pudla... Ale začněme pěkně popořádku.

Reklama


Prvními státníky, které životem provázel pudl, byl nepochybně král Ludvík XV., který vlastnil pudla jménem Filou a Karel Veliký, coby majitel velkého bílého pudla. Dalším známým pudlem po boku hlavy státu byl hnědý trpaslík Rufus Winstona Churchilla.
 
Opusťme politiky a podívejme se na další osobnosti, které spojily svůj život s pudlem. Jedním z nich byl i známý filozof A. Schoppenhauer, kterému patřil velký černý pudl.
 
Spisovatel Victor Hugo, známý jako ochránce zvířat, vlastnil pudla jménem Baron. Tohoto psa získal darem, a protože si ho díky neklidné existenci nemohl ponechat, daroval psa markýzu de Faletans, pracujícímu na velvyslanectví v Moskvě. Baron však novému majiteli utekl a po několika týdnech se vyčerpaný a se zkrvavělými tlapami objevil u Hugových dveří. Victor Hugo si poté již psa ponechal (pudl žil po návratu ještě 7 let). Spisovatel John Steinbeck je autorem knihy "Toulky s Charleym", v níž popisuje putování po Spojených státech se svým stříbrným pudlem. Americká spisovatelka George Sandová vlastnila pudly hned dva, velké aprikoty. Rovněž Thomas Mann a básník J. W. Goethe byli majitelem pudla.
 
Zabrousíme-li do hudby, najdeme pudla coby mazlíčka Richarda Wagnera (1813-1883). Tento pes doprovázel horolezce Wagnera do labských pískovcových skal. Jednou se jeho pán obával, že by se pes mohl ztratit, a tak mu hodil z výše kapesník, který měl pudl hlídat. Po krátké úvaze se pes rozhodl v konfliktu mezi poslušností a touze následovat pána tak, že zahrabal svěřený kapesník na úpatí skály a rychle vyšplhal nahoru za pánem.
 
Ludwig van Beethoven napsal dokonce po smrti svého psa "Elegii na smrt pudla".
 
Od vážné hudby se dostaneme k hudbě populární - v začátcích své kariéry vlastnila středního černého pudla jménem Ajk zpěvačka Petra Černocká. Později se přeorientovala na jezevčíky, ale v knize "Miláčkové a jejich hvězdy" konstatuje, že pudl je proti jezevčíkovi mnohem více bystrý a nadaný.
 
Roku 1966 si svého prvního pudla pořídila i další zpěvačka, Marta Kubišová. Jednalo se o středního černého psa jménem Ginny. Později k němu přikoupila bílou trpasličí fenu s PP, Happy Lady. Ve třech letech měla "Heppinka" štěňata s průkazem původu. Z tohoto vrhu si Marta Kubišová ponechala psa jménem Amor, který se dožil 18 let. Ani tato noblesní dáma bohužel nezůstala pudlům věrná a po smrti Amora si pořídila jorkšírského teriéra "Fanouška" (Funny Boy). V současnosti je majitelkou dvou azavaků z chovu paní mgr. Kupkové (Djago Faranda a Ganet Faranda).
 
Prvorepublikový herec Raoul Schránil měl stříbrného pejska z anglického chovu jménem Pepe of Edinburgh. Petr Kostka vlastní stařičkou černou pudlici a Jiří Krampol je majitelem středního harlekina Ramba. Slovenská herečka Zdena Studenková má trpasličího černého psa Ashley Černobílý anděl (Joshua Black Top Narcis x Germaine Noire Gwen Dancer). Také moderátorka Hana Kousalová je majitelkou pudla, ale z náhodně koupeného pejska bez PP vyrostlo, místo inzerovaného toye, zvířátko na hranici velikosti trpasličí a střední, neurčité barvy.
 
Světově známý zoolog Zdeněk Veselovský vlastnil svého času dva psy - afgánského chrta a černou trpasličí pudlici.
 
A na závěr jedna zajímavost - vůbec prvním mazlíčkem světově proslulé panenky Barbie byl v roce 1964 stříbrný pudl. Jeho následníky se pak stali nesčetní další psi (např. afghánský chrt, skotský teriér, atd.), kočky a koně.
 


(autorka článku bude vděčná za další informace o známých lidech, kteří byli nebo jsou majiteli pudla)
 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ing. Irena LUKEŠOVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.sweb.cz/cassiepia/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1198  (1198 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
902  (902 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
683  (683 hl.)
Odčervuji nepravidelně
787  (787 hl.)
Neřeším to
768  (768 hl.)

Celkem hlasovalo: 4338


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie