Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
49 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Agility – každý začátek je těžký

Vydáno dne 12. 01. 2006 (4106 přečtení)

Při našem prvním povídání o agility jsme shrnuli základní informace a teď se můžeme pustit dál. Mezi laickou kynologickou veřejností existují dva základní mylné názory a představy o agility a těmi bych dnes chtěla začít.
 

1. Můj pes se na agility nehodí
 

Omyl. Na rekreační běhání agility se hodí téměř každý pes. Ten, kdo se chce agility věnovat na vrcholové úrovni, si samozřejmě pořizuje psa lehkého, přiměřeně velkého a dává si velký pozor při výběru plemene a při výběru povahy štěněte. Jinak ale obecně platí, že pro radost může běhat každý pes, který je v perfektním zdravotním stavu. Ať je tlustý, nebo tenký, předpokladem je pouze přiměřená velikost, kterou omezuje průměr tunelu a také přiměřená váha, která je daná nosností zónových překážek.

Reklama


Je pravdou, že nejlepších závodních úspěchů dosahují lehcí psi pracovních plemen. Např. v kategorii large se většinou nejlépe umisťují border kolie, belgičtí ovčáci či bearded kolie. Ale ani ostatní plemena nemusí nutně „propadat.“ Je-li váš pes o trošku větší, nebo pomalejší, může být na druhou stranu precizní. Omezenou hbitost, která je daná vyšší vahou, může kompenzovat přesností, která některým lehkým a rychlým psům schází. A o to právě jde! Závody agility se hodnotí především podle přesnosti, rychlost je až na druhém místě. I když váš pes není nejrychlejší, přesto se může ocitnout na stupních vítězů. Některá těžší plemena pracují precizně, což je dáno jejich rozvážnou povahou, a to je právě vlastnost, která jim dává šanci vyrovnat skóre s rychlými psy. Jinak ale samozřejmě platí, že vrcholové soutěže agility většinou vyhrávají ti lehcí a rychlí psi.
 

V souvislosti s velikostí a vahou psů bych ovšem ráda uvedla jeden velice důležitý aspekt – u větších plemen je bezpodmínečně nutné hlídat zdravotní stav zvířete, a to obzvlášť u plemen náchylných k onemocnění pohybového aparátu (např. DKK).
 

Podtrženo – sečteno: pokud je váš pes zdravý, má DKK 0/0, je veselý a chcete ho kvalitně zabavit, můžete směle vyrazit na agility. Nemusíte být nejrychlejší, nemusíte vyhrávat závody, ale váš pes bude šťastný. Agility je totiž zábava!
 


2. Nejsem sportovní typ, agility není pro mě
 

Opět omyl. Nemusíte být právě přeborník ve sprintu, abyste dokázal uběhnout jeden běh agility, který trvá maximálně jednu minutu. Při tréninku se samozřejmě běhá víc, ale k takovým rychlým běhům, kterých se obáváte, může dojít až po dlouhé době výcviku. Začátky jsou totiž velmi pomalé. Několik prvních výcvikových hodin budete psa učit pouze jednotlivé překážky, teprve až je pejsek pochopí, začnete překážky spojovat. Postupem času se dopracujete k lepší a rychlejší technice a zatímco pes se bude učit, vy pomalu získáte dobrou kondici. A rozhodně se při tom neuženete. Je samozřejmě lepší, když je psovod hbitý, ale na závodech agility můžete vidět různé typy. Od malých dětí, přes šlachovitá těla až po oblé tvary a vyšší věkovou kategorii – všichni jsou si rovni. U psovodů platí totiž to samé, co u psů – rozhoduje především technika a přesnost. Můžete být sebelepší sprintér, ale nemáte-li perfektně připraveného psa, nezvítězíte. Věk ani váha psovoda nejsou zdaleka nejdůležitějším faktorem pro výcvik agility. I když kondičku bychom si samozřejmě měli udržovat všichni!
 

A teď ruku na srdce – kdo z vás se alespoň jednou týdně přemluví k nějaké sportovní aktivitě? Agility je výborným prostředkem ke spojení příjemného s užitečným: Váš pes se pobaví, přitom ho cvičíte a ještě děláte něco pro sebe!
 

Související články:
Agility? Proč ne! (05.12.2005)

[Akt. známka: 1,60] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Kateřina Houšková | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
678  (678 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
426  (426 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
394  (394 hl.)
Odčervuji nepravidelně
390  (390 hl.)
Neřeším to
377  (377 hl.)

Celkem hlasovalo: 2265


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie