Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
71 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Agility? Proč ne!

Vydáno dne 05. 12. 2005 (3489 přečtení)

Ahoj lidi, ráda bych se představila. Jsem hovawartka Aiva a ráda bych se s vámi podělila o svoje zážitky se sportem zvaným AGILITY.
 
Agility je poměrně mladá kynologická disciplína, která vznikla na konci sedmdesátých let dvacátého století a vychází z anglického koňského parkuru. Stejně jako při koňském parkuru jsou na vymezeném místě rozestavěné překážky různého typu a závod se skládá z překonávání těchto překážek v předem stanoveném pořadí. Pouze typy překážek jsou pro pejsky jiné a také je výrazný rozdíl v provedení – na pejscích se nejezdí :o)
 

Reklama


Typy překážek v parkuru agility:
 

skoková jednoduchá - prostě se přeskočí
 
skok daleký – sada menších překážek postavených v řadě za sebou, přeskakují se do dálky
 
tunel - probíhací překážka, v provedení pevný a látkový. Látkový tunel má pevný vchod, dále pokračuje plachta, která leží na zemi a pes si jí musí sám nadzvednout. Pevný tunel je jako roura, ve kterém je sice tma, ale probíhá se velmi jednoduše.
 
kladina- je o něco větší než kladina pro služební výcvik a má tzv. kontaktní zóny *
 
áčko - rovněž známe ze služebního cvičáku, rovněž je větší a také má kontaktní zóny*
 
houpačka - poslední zónová překážka, funguje opravdu jako houpačka. Pes vběhne na houpačku, uprostřed se zastaví a musí počkat, až se houpačka zhoupne *
 
slalom - diváky nejobdivovanější a přitom nejobtížnější. Má vždy sudý počet tyček, zpravidla 12, a pes ho probíhá pouze jediným povoleným způsobem – nabíhá vždy zprava a musí proběhnout všechny tyčky. Jedná se o opravdu složitou překážku
 
kruh - něco mezi tunelem a skokovou překážkou. Jedná se o kruh zavěšený asi půl metru nad zemí v pevné konstrukci a ten se prostě proskakuje
 
stůl- dnes už se moc nepoužívá. Na stole pes stráví v předepsané poloze (sedni, lehni vstaň) 5 sekund bez hnutí. Vzhledem k tomu, že v závodě agility rozhodují setiny sekundy, není dost dobře možné měřit všem psům na stole spravedlivě
 

* kontaktní zóny jsou asi půl metru dlouhé nástupní a sestupní zóny na překážkách, odlišené jinou barvou. Těchto zón se musí pejsek dotknout alespoň jednou tlapou, jinak je to chyba
 

V praxi to potom vypadá následovně: na povel rozhodčího vybíhá psovod se psem ze startu a podle naučených povelů navádí pejska na překážky, které jsou označeny čísly. Jejich společným úkolem je absolvovat trať s co nejmenším počtem chyb a v co nejkratším čase. Po celou dobu závodu se pes pohybuje na parkuru bez vodítka a bez obojku, což znamená, že pejsek, který chce závodit agility, musí být také perfektně ovladatelný.
 
Agility je oficiální kynologická disciplína a jako taková má svoje přesná pravidla. Závodí se podle Řádu agility, který upravuje FCI a podle pravidel FCI. Agility může běhat každý pes bez rozdílu velikosti nebo plemene. V rámci nižších typů soutěží může závodit jakékoliv plemeno ať s průkazem původu nebo bez, pouze na vyšší typy mezinárodních soutěží nemají voříšci a bezpapíráci přístup. Aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, závodníci agility se dělí do třech velikostních kategorií. Kategorie „small“ s kohoutkovou výškou do 35cm, kategorie „medium“ s kohoutkovou výškou od 36 do 43cm a kategorie „large“ s kohoutovou výškou nad 43cm. Kromě toho se ještě závodníci dělí do třech kategorií podle výkonu. Začátečníci startují v kategorii 1, pokročilí pejskové, kteří složí zkoušku A1 3x na výborně mohou (a po roce dokonce musí) pokročit do kategorie 2 a elitní třída, to je trojka. Aby se ale mohl pejsek zařadit do kategorie 3, musí svoje schopnosti dokázat třemi bezchybnými běhy v kategorii 2, při kterých se ale musí umístit do třetího místa. A příště, až se půjdete podívat na závod agility, už tomu budete rozumět. Když se z ampliónu ozve, že závodí kategorie LA-1 nebo Large-1, hned budete vědět, že běhají velcí začátečníci.
 
Teď bych chtěla říct důležitou věc, která možná z mého popisu tak úplně nevyplývá. Parkur agility je VŽDY jiný. Nemyslete si, že se jednou naučíte trať a s tou si potom vystačíte do konce života. Také závody se odlišují. Běhají se tzv. zkoušky, které se dělí podle výkonnostních kategorií. Složení takové zkoušky se potom zapisuje jako třeba LA-1, nebo SA-3, podle velikostní a výkonnostní kategorie. Dalším typem závodu je závod „open“ – což je běh, při kterém se rozlišuje jen velikost a je otevřený pro všechny výkonnostní kategorie. Pro pejsky, kteří neradi respektují kontaktní zóny je potom jako dělaný závod „jumping.“ Jak sám název napovídá, jedná se především o skoky a o rychlost, což znamená, že v takovém závodě nenajdete žádné zónové překážky. V jumpingu běhají také všechny tři výkonnostní kategorie naráz. A posledním typem běhů jsou hry. Nejsou zařazeny na všech závodech a natrefíte na ně jen zřídka, ale o to víc se pobavíte. Ve hře si může rozhodčí vymyslet opravdu cokoliv, většinou bývá zapojena také psovodova inteligence a vynalézavost.
 
A proč vlastně běháme agility? Protože nás to baví! Základem celého výcviku je hra. Celou řadou her a aportů zpříjemňujeme pejskovi výcvik a odměnou je nám jeho nadšení. Bez nadšení by se totiž agility běhat nedalo. Po celou dobu výcviku má psovod plnou ruku odměn a aportů a snaží se s pejskem dovádět, přičemž ho vlastně cvičí. Je to nejsnazší způsob, jak naučit psa s radostí poslouchat. To byste koukali, jak já poslouchám, když mně panička vede na start. Jak vidím překážky, budu klidně válet sudy, když si to panička bude přát, jen ať už startujem!
 
A to je pro dnešek všechno. Příště si povíme, pro koho je agility vhodné, proč nás tak baví a začneme se základy výcviku. Agiliťákům zdar!
 

Srdečně zdraví Aiva

Související články:
Agility – každý začátek je těžký (12.01.2006)

[Akt. známka: 1,55] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Kateřina Houšková | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1210  (1210 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
917  (917 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
693  (693 hl.)
Odčervuji nepravidelně
801  (801 hl.)
Neřeším to
780  (780 hl.)

Celkem hlasovalo: 4401


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie