Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
42 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Povahové testy - R.R.Sport Luková

Vydáno dne 12. 09. 2005 (8499 přečtení)

Luková 4. – 7.8.2005 – Nedávno vzniklá organizace R.R.Sport pořádala během roku 2005 tři Coursing a Agility víkendy, během nichž probíhal doplňkový program. V průběhu tzv. minitábora, což je čtyřdenní setkání milovníků Rhodeských ridgebacků, proběhl také první povahový test.Tento test byl zaměřen převážně na chování psů v běžných situacích, testoval fixaci psa na pána a doplňkovým testem byla reakce na „neznámou bytost“. Účelem testu nebylo určit, kdo je nejlepší, ale snaha ukázat majiteli kde jsou slabiny jeho psa, s čím je potřeba ho seznamovat, případně se pokusit najít způsob kterým by se dalo nežádoucí chování potlačit.

Reklama


Test byl složen z pěti disciplín. První simulovala průchod psa hlasitou skupinou osob, z nichž jedna otevřela deštník a „oklepala z něj vodu“. Požadováno bylo, aby pes nejevil známky strachu z lidí, ani z náhlého otevření deštníku.
 
Druhou disciplínou bylo uvázání u kolíku. Pes byl uvázán u kolíku a majitel, bez jakéhokoliv povelu, odcházel za zástěnu. Kolem opuštěného zvířete prošla hlučná skupinka lidí, z které se jeden člověk odpoutal a šel navázat krátký kontakt se psem. Požadována byla klidná reakce, zájem o člověka, neagresivní jednání vůči němu.
 
Třetí disciplínou byl kontakt s cizí osobu. Po navázání krátkého kontaktu se figurant pokusil psa odepnout od kolíku a v klidu s ním projít několik kroků. Správnou reakcí zvířete mělo být opět neagresivní chování vůči cizí osobě, nepřehnaná fixace na majitele, klid, vyrovnanost
 
Čtvrtou disciplínou byla reakce na „neznámou bytost“. Neznámou bytostí byl člověk zahalen do prostěradla, který zpoza zástěny vyskočil před psa a dělal „strašidlo“. Správnou reakcí našeho plemene byl ústup do bezpečné vzdálenosti, hlasitost a zájem o bytost, nedoprovázený agresivitou či strachem.
 
Pátou disciplínou byla odolnost při nárazovém zvuku (střelbě). Majitel procházel v blízkosti střelce, který cca ve vzdálenosti dvou až čtyř metrů vystřelil z brokovnice. Správnou reakcí psa byla nebojácnost, po leknutí rychlý návrat k běžnému chování bez jakýchkoliv náznaků strachu.
 
Celého testu se účastnilo devatenáct zástupců plemene Rhodesian ridgeback. První disciplínou prošla většina s výborným výsledkem, kdy až na pár výjimek reagovali psi klidně, pokud se deštníku vůbec zalekli, okamžitě se vraceli k běžnému chování. Při druhé a třetí disciplíně projevovala převážná většina psů značnou, občas ažpřehnanou fixaci na majitele, někteří jedinci projevili strach z neznáme osoby, avšak bez jakýchkoliv projevů agresivity vůči ní. Při čtvrté disciplíně se chování psů naprosto shodovalo s tím, jak by se měl ridgeback projevovat vůči „neznámu“ a to i přesto, jak reakce na člověka u kolíku byly odlišné. Každý odstoupil do vzdálenosti, která mu přišla bezpečná a štěkal. Někteří jevili nepatrné známky strachu staženým chvostem. Žádný pes však nejevil o bytost zájem jakkoliv spojený s agresivním chováním. Pátá disciplína prověřila reakci psů na nárazový zvuk. Vzhledem k tomu, že většina z nás byla pod vedením R.R. Sport klubu již dříve připravována na barvářské zkoušky, daly se výsledky očekávat. Většina psů po výstřelu nejevila jakékoliv příznaky strachu.
 
Můžeme říci, že povahový test splnil svůj účel a majitelům odhalil, v kterých oblastech má jejich pes slabiny.

Pořadatel akce: R.R.Sport klub (www.ridgeback-rhodesian.info)
 
Organizátor a autor testu: Jan Mareš (Mároš)
 
Hodnotitelé: Jan Mareš (Mároš), Janka Hladká, Jan Vlček
 
Odvážný figurant - strašidlo: Pepa Sehnal
 
Autor fotografie : Irena Hofferkova
 


[Akt. známka: 1,75] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jan Vlček | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
679  (679 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
428  (428 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
394  (394 hl.)
Odčervuji nepravidelně
391  (391 hl.)
Neřeším to
377  (377 hl.)

Celkem hlasovalo: 2269


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie