Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
61 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Povahové testy - R.R.Sport Luková

Vydáno dne 12. 09. 2005 (8670 přečtení)

Luková 4. – 7.8.2005 – Nedávno vzniklá organizace R.R.Sport pořádala během roku 2005 tři Coursing a Agility víkendy, během nichž probíhal doplňkový program. V průběhu tzv. minitábora, což je čtyřdenní setkání milovníků Rhodeských ridgebacků, proběhl také první povahový test.Tento test byl zaměřen převážně na chování psů v běžných situacích, testoval fixaci psa na pána a doplňkovým testem byla reakce na „neznámou bytost“. Účelem testu nebylo určit, kdo je nejlepší, ale snaha ukázat majiteli kde jsou slabiny jeho psa, s čím je potřeba ho seznamovat, případně se pokusit najít způsob kterým by se dalo nežádoucí chování potlačit.

Reklama


Test byl složen z pěti disciplín. První simulovala průchod psa hlasitou skupinou osob, z nichž jedna otevřela deštník a „oklepala z něj vodu“. Požadováno bylo, aby pes nejevil známky strachu z lidí, ani z náhlého otevření deštníku.
 
Druhou disciplínou bylo uvázání u kolíku. Pes byl uvázán u kolíku a majitel, bez jakéhokoliv povelu, odcházel za zástěnu. Kolem opuštěného zvířete prošla hlučná skupinka lidí, z které se jeden člověk odpoutal a šel navázat krátký kontakt se psem. Požadována byla klidná reakce, zájem o člověka, neagresivní jednání vůči němu.
 
Třetí disciplínou byl kontakt s cizí osobu. Po navázání krátkého kontaktu se figurant pokusil psa odepnout od kolíku a v klidu s ním projít několik kroků. Správnou reakcí zvířete mělo být opět neagresivní chování vůči cizí osobě, nepřehnaná fixace na majitele, klid, vyrovnanost
 
Čtvrtou disciplínou byla reakce na „neznámou bytost“. Neznámou bytostí byl člověk zahalen do prostěradla, který zpoza zástěny vyskočil před psa a dělal „strašidlo“. Správnou reakcí našeho plemene byl ústup do bezpečné vzdálenosti, hlasitost a zájem o bytost, nedoprovázený agresivitou či strachem.
 
Pátou disciplínou byla odolnost při nárazovém zvuku (střelbě). Majitel procházel v blízkosti střelce, který cca ve vzdálenosti dvou až čtyř metrů vystřelil z brokovnice. Správnou reakcí psa byla nebojácnost, po leknutí rychlý návrat k běžnému chování bez jakýchkoliv náznaků strachu.
 
Celého testu se účastnilo devatenáct zástupců plemene Rhodesian ridgeback. První disciplínou prošla většina s výborným výsledkem, kdy až na pár výjimek reagovali psi klidně, pokud se deštníku vůbec zalekli, okamžitě se vraceli k běžnému chování. Při druhé a třetí disciplíně projevovala převážná většina psů značnou, občas ažpřehnanou fixaci na majitele, někteří jedinci projevili strach z neznáme osoby, avšak bez jakýchkoliv projevů agresivity vůči ní. Při čtvrté disciplíně se chování psů naprosto shodovalo s tím, jak by se měl ridgeback projevovat vůči „neznámu“ a to i přesto, jak reakce na člověka u kolíku byly odlišné. Každý odstoupil do vzdálenosti, která mu přišla bezpečná a štěkal. Někteří jevili nepatrné známky strachu staženým chvostem. Žádný pes však nejevil o bytost zájem jakkoliv spojený s agresivním chováním. Pátá disciplína prověřila reakci psů na nárazový zvuk. Vzhledem k tomu, že většina z nás byla pod vedením R.R. Sport klubu již dříve připravována na barvářské zkoušky, daly se výsledky očekávat. Většina psů po výstřelu nejevila jakékoliv příznaky strachu.
 
Můžeme říci, že povahový test splnil svůj účel a majitelům odhalil, v kterých oblastech má jejich pes slabiny.

Pořadatel akce: R.R.Sport klub (www.ridgeback-rhodesian.info)
 
Organizátor a autor testu: Jan Mareš (Mároš)
 
Hodnotitelé: Jan Mareš (Mároš), Janka Hladká, Jan Vlček
 
Odvážný figurant - strašidlo: Pepa Sehnal
 
Autor fotografie : Irena Hofferkova
 


[Akt. známka: 1,75] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jan Vlček | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1134  (1134 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
897  (897 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1013  (1013 hl.)
Neřeším to
991  (991 hl.)

Celkem hlasovalo: 5475


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie