Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
46 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Snuppy - první klon nejlepšího přítele člověka

Vydáno dne 17. 08. 2005 (2789 přečtení)

Prvním klonem psa na světě se nestala fena amerického miliardáře jež obětoval 3,5 milionu dolarů, stal se jím pes profesora veterinární kliniky v korejském Soulu, afghánský chrt Snuppy.

Reklama


Jde klonovat všechno?
 
Bariery klonování postupně padají jedna za druhou. Ještě nedávno například platilo, že koně klonovat nebude možné. Tuto myšlenku v nás živila desítka let neúspěšných snah celé řady prestižních laboratoří.
 
Posléze Ital Cesare Galli sice vytvořil klon haflinga Prometheu, ale po tomto úspěchu se jemu, ani nikomu jinému, něco podobného zopakovat dlouho nedařilo. Až letos. V dubnu Galli ukázal světu hříbě, které je genetickou kopií šampiona vytrvalostních závodů. Je to klon neplodného valacha.
 
Stejně jako o koňovi se i o psu soudilo, že klonovat nepůjde. K těmto úvahám sváděl neúspěch Američanů, kteří zhruba před třemi lety získali od jednoho výstředního miliardáře prostředky ve výši 2,3 milionu dolarů za naklonování jeho domácího mazlíčka Missy. Missy
 
Úkolu se ujalo prestižní pracoviště - veterinární kolej Texaské university. Missy není fena s vynikajícím rodokmenem. Je to míšenec border kolie a sibiřské husky. Její pán ji zachránil před utopením v rybníce. Když bylo Missy třináct let onemocněla a její pán ji tak miloval, že chtěl její věrnou kopii - klon. Projekt řídil expert na klonování Mark Westhusin v laboratořích texaské A&M univerzity. Celý projekt nakonec vyšel dokonce na tři a půl milionu dolarů ale ani po stovkách a stovkách pokusů se Missy naklonovat nepodařilo.
 

Korejci to dokázali
 
Psi nadále patří mezi nejobtížněji naklonovatelná zvířata. Vědci uvedli, že z více než tisíce embryí implantovaných celkem 120 náhradním matkám se jim narodila pouze dvě živá štěňata. Jedno z nich navíc po několika dnech zemřelo. Stejný tým, kterému se nyní podařilo klonovat psa, má na svědomí již jedno světové prvenství - minulý rok naklonoval lidské embryo. Členem korejského týmu je také Gerard Schatten z university v Pittsburghu, který tvrdí, že cílem naklonovat psa nebylo klonovat domácího mazlíčka, nýbrž studium kmenových buněk a získání poznatků, které by měly vést k pochopení příčin nemocí, jako je cukrovka, autismus a Alzheimerova choroba.
 
Štěně Snuppi
 
Snuppi vznikl z jádra buněk, které byly odebrány z ucha psa (samce). Buněčné jádro bylo vloženo do vaječné buňky, která předtím bylo její vlastní jádro odstraněno.
 
Takto vzniklé "embryo" putovalo do dělohy feny která byla hormonálně synchronizována tak, aby se v ní vložené embryo uhnízdilo a aby zabřezla. Podle vědců byl jeden z největších problémů získání plnohodnotných vajíček a zvládnutí jejich dozrávání (děje se ve zkumavce), ke kterému musí dojít ještě předtím, než je možné jej přenést do dělohy macechy.
 
Za narozením Snuppiho se skrývá dva a půl letá práce patnáctičlenného kolektivu výzkumníků. Na laboratoř vedenou Woo Suk Hwangem se nakonec přece jen v podobě štěněte Snuppiho usmálo štěstí. Dárcem ušních buněk (nepřesně otcem) Snuppiho se stal pes profesora z místní veterinární fakulty. Nyní se Hwangův tým hodlá pustit do klonování opic. Od opičích klonů si vědci slibují, že tím jak jsou nám lidem příbuznější, že výsledky umožní lepší pochopení lidských chorobných stavů. Vědci doufají v získání praktických, v léčebě využitelných poznatků.
 

Prameny:
 
Journal reference: Nature (vol 436, p 641)
 
Seoul National University
 


Dalsi podrobnosti na www.osel.cz

[Akt. známka: 3,17] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Josef Pazdera | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 5.11.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.

23.08.2017: Semináře, přednášky...
Seminář - Nosework s Terezou Hladkou
Kdy: 17.9.2017
Přihlašování: ZDE!
.......................................
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
477  (477 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
358  (358 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
336  (336 hl.)
Odčervuji nepravidelně
327  (327 hl.)
Neřeším to
324  (324 hl.)

Celkem hlasovalo: 1822


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie