Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
14 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“. Co říci závěrem?

Vydáno dne 04. 08. 2005 (3692 přečtení)

Ještě jednou bych ráda připomněla, že při jakémkoliv druhu výcviku, a o stopách to platí dvojnásobně, postupujeme zásadně od jednoduššího ke složitějšímu. Zvládl-li tedy již náš pes veškeré kroky popsané v předcházejících dílech, můžeme v další fázi pokračovat systematickým zařazováním tzv. rušivých vlivů a nácvikem cizích stop.

Reklama


Znovu bych tedy poukázala na to, že se psovod musí maximálně vynasnažit, aby byl jeho pes na stopě patřičně motivován a měl z této práce radost. S tím přímo souvisí jeho především kladné působení na psa v průběhu celého vypracovávání. To zvyšuje jeho zájem psa o práci i za ztížených podmínek – silný vítr, prudký déšť, utíkající zvěř, cizí lidé, křížení stopy jinou osobou…apod. V průběhu zkoušek či závodů nemůžeme tyto skutečnosti většinou nijak ovlivnit, ale bylo by vhodné se na ně během tréninku náležitě připravit. Takto „experimentovat“ ale je vhodné až se psem trénovaným a dostatečně vychozeným a nikoliv se začátečníkem. Povětrnostní podmínky, především intenzitu větru a deště ztěžujeme rovněž postupně. Na volně žijící zvěř by měl být pes přivykán již odmala při běžných procházkách a nácviku poslušnosti. Křížení stopy by měla zpočátku provádět osoba psovi zcela neznámá a to v pravém úhlu ke stopě původní. Postupně zmenšujeme úhel a využíváme také psovi méně či více známých kladečů.
 
Trochu jinak je to se stopou cizí. Zde se naopak doporučuje, aby první cvičné stopy kladl někdo známý. A kdy tedy s nimi vlastně začít? Pokud již pes úspěšně absolvoval veškeré fáze výcviku vlastních stop a umí si poradit s jejími možnými úskalími, můžeme směle pokračovat dál. Pro cizí stopu platí v zásadě totéž, co pro stopu psovodovu. A ani, jak by se možná mohlo na první pohled zdát, nezatěžuje tato stopa v žádném případě nadměrně čichový aparát našeho psa, ale jen jeho mozek a paměť. Kamenem úrazu však často bývá nedostatek ochotných kladečů. Ti by totiž neměli být jenom ochotní, ale měli by mít alespoň základní znalosti o šlapání stop, o tom, co je v zásadě možné a co ne a především si pamatovat jejich přesnou trasu. Tito pomocníci by měli poté asistovat psovodovi při samotném vypracovávání.
Hovořím zde celou dobu zejména o důležitosti pozitivního působení na psa. Ano, to je pravda, ale bohužel se nedá nic dělat a je potřeba čas od času použít i podnět negativní. Ten by měl být především hlasový. Neuváženým škubáním vodítkem či tzv. oblíbeným nenápadným telegrafováním, které je stejně nepřípustné, napácháme více škody než užitku. Sejde-li tedy pes např. ze sledované stopy na stopu jinou, použijeme oslabenou formu zákazu - tedy „Ne!“ nebo „Nesmíš!“. Povel vyslovujeme sice rozhodně a důrazně, ale nikoliv hrozivě jako povel absolutní – „Fuj!“ O těchto zákazových povelech se zmíním i v souvislosti s běžnou výchovou a výcvikem. Je velmi důležité je správně využívat oba a tím pádem je i patřičně rozlišovat. „Fuj!“ to je povel absolutní pro věci, kterou jsou prostě tabu a za každé situace nežádoucí (např. požírání výkalů, honění zvěře atd.). Naopak povelem „Ne!“ zakazujeme určitou činnost v určité situaci, která se jindy a za jiných okolností smí, ale teď zrovna nepřipadá v úvahu (např. očichávání cizích lidí, psů atd.).
O čichových schopnostech nejvěrnějšího a také nejstaršího přítele člověka bylo napsáno již mnoho a o všech možných variantách jejich dalšího využití v praxi by se dal napsat opravdu román. Náš miniseriál měl však za úkol seznámit vás, čtenáře, s krásnou a zajímavou kynologickou sportovní disciplínou a se základními pravidly jejího tréninku. Pokud by se ale někdo rád věnoval pachovým pracím podrobněji, nemohu opomenout mu doporučit a rovněž zde závěrem nezmínit brilantní a podle mého názoru u nás dosud nepřekonané dílo na toto téma -„Pachové práce služebních psů“ od pana Dr. Viléma Eise z roku 1954.

Dnes náš seriál končí.
 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1198  (1198 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
902  (902 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
683  (683 hl.)
Odčervuji nepravidelně
787  (787 hl.)
Neřeším to
768  (768 hl.)

Celkem hlasovalo: 4338


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie