Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
7 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Já, Komtesa. Odběr štěněte.

Vydáno dne 16. 06. 2005 (5344 přečtení)

Tak konečně nastal pro mou novou rodinu ten den s velkým „D“. Pro mě to zpočátku zase takové „D“ nebylo, no vlastně jsem spíš nevěděla co se děje a myslela si, že to jejich „D“ znamená Do auta s těmi cizími lidmi a bůhví, co mě čeká. Teprve až později jsem pochopila, že je to hlavně Domů a prostě tam, kde mě budou milovat a nedají na mě dopustit.

Reklama


Ale pěkně po pořádku. Rodina si pro mě na zámek přijela v kompletní sestavě. Dali si kafíčko, probrali ještě nějaké podrobnosti ohledně mé maličkosti a pak už přešli k formalitám. Zní to sice fádně, ale ony ty formality jsou důležité. Dobrou vizitkou každého chovatele je nejenom zdravé, hravé a všetečné štěňátko, ale i to ostatní. Vy lidé kolikrát ani nevíte na co všechno si máte dávat pozor a jak se mnohdy obyčejný množitel maskuje za seriózního chovatele. Zní to sice hrozně, ale nikdy si neberte žádné štěňátko ze soucitu!!! Když to uděláte, tak jen utvrdíte ty rádoby chovatele v tom, že jim přece pšenka kvete, tak proč by měli něco měnit a hlavně proboha přece nebudou za své psy, a péči o ně, více platit. To by moc nevydělali! Brr! Haf! No běhá mi z toho mráz po mých trikolorních zádech, když si to jenom představím. To já jsem měla štěstí a žila si v rezidenci Lešná jako v bavlnce. Dokonce jsme ze začátku chrněli, i s mámou a sourozenci, v zámecké ložnici v pelíšku s nebesy. A zase jsem odbočila. Když já bych vám chtěla nahafat všechna moudra toho našeho psího světa a hlavička mi myslí rychleji než dokážou tlapky ťukat do klávesnice.
 
Takže co všechno by mělo být u chovatele samozřejmostí při koupi štěňátka? Jednak by to měla být předem dohodnutá kupní cena, z níž se zpravidla platí nějaká záloha a při odběru pak doplatek. Proč záloha? Lidi, lidi, přemýšlejte přece! To je jasné, ne? Zaplacením zálohy získáváte jistotu, že dané štěňátko je rezervováno opravdu pro vás a na druhou stranu má určitou jistotu i chovatel. Ať má totiž svá psí miminka sebevíc rád, musí jim najít nový dobrý domov a prostě nejde, aby mu z každého vrhu doma zůstalo několik štěňat. Štěně od dvou měsíců už potřebuje individuální péči, budovat si správné návyky a socializovat se vším, na co narazí. Ale o tom až později. Zálohu také chovatel používá na náklady spojené s odchovem. Pro většinu z nich je to totiž krásný koníček ten pejsánek, který ale musí spíše sponzorovat. Na zálohu si pochopitelně necháme vystavit potvrzení. O tom, že ji zaplatíme až po osobní návštěvě snad nemusím ani mluvit.
 
Dalším veledůležitým dokumentem je kupní smlouva. Měla by obsahovat minimálně základní informace o naší štěněčí osobnosti (jméno, datum narození, tetovací nebo čipové číslo, pohlaví, barvu, váhu, počet očkování a odčervení, apod.), údaje o rodičích (jména, data narození, barvu, výstavní tituly, zkoušky, zdravotní vyšetření, apod.), poznámky o eventuelních odchylkách od standardu, kupní cenu, datum převzetí a podpisy obou stran. Mnoho chovatelů, kteří nás – své děti milují a zajímá je, jak budeme dál žít, si dává do podmínek smlouvy také to, že nás nelze jen tak bez jejich vědomí prodat nebo darovat třetí osobě, že se o nás budou noví páníčci řádně starat po všech stránkách, že se s námi například zúčastní svodu nebo určitého zdravotního vyšetření …apod.
 
Kupujete-li si štěňátko s průkazem původu, je dobré se předem seznámit se standardem příslušného plemene, abyste měli přehled a alespoň částečnou představu o tom, jak má váš nový kamarád vypadat a to zejména v případě, že budete mít v budoucnu zájem jezdit na výstavy a svého pejska či fenečku uchovnit. Samozřejmě seriózní a slušný chovatel vás na vady či odchylky od standardu, patrné již v době odběru, upozorní a podle jejich závažnosti eventuelně upraví cenu. Pokud tomu ale zatím moc nerozumíte, vezměte si s sebou někoho zkušenějšího, aby se vám nestalo to, co kamarádce mojí paničky. Přivezla si krásného čivaváčka od chovatele odněkud z Moravy a samozřejmě za plnou cenu pro chov perspektivního štěněte. Ale ouha! Pejsek, mimochodem dnes už můj kamarád, neměl ještě v době odběru sestouplá varlátka. Chovatel je sice na tuto skutečnost upozornil, ale s tím, že určitě sestoupí. Pochopitelně problém není ošetřený smlouvou a dnes je Niklíčkovi 5 měsíců a varlátko má dole jen jedno a to ještě ne zcela. Kamarádka paničky je teď smutná, protože ač mají pejska prvního, těšili se, že vyrazí někam na výstavu a třeba ho i časem uchovní. Hi, hi, hi…asi se nakazili od mojí alfa vlčice. Kynologové se totiž jako jediní savci rozmnožují také nepohlavně, jak jsme si kdysi někde přečetli, a to především nákazou. Kdyby tehdy jela naše zmíněná přítelkyně s někým zkušenějším, dozvěděla by se, že to není úplně v pořádku a hlavně by byly ve smlouvě upraveny jinak finanční podmínky. Pokud totiž varle nesestoupí do 12 týdne, to teď opakuji moudra své paničky, je již šance na upravení stavu velmi malá. Zmíněný chovatel teď samozřejmě dělá mrtvého brouka. Niklíčka pochopitelně jeho majitelé milují a nikomu ho nazpět nevrátí. To by si také mohli zkusit, protože to bych přišla o kamaráda. Ovšem slušné by bylo ze strany chovatele se k té situaci nějak postavit.
 
Jiné to je s vadami skrytými, to jsou takové, které nejsou patrné v době odběru a projeví se až později. I ten nejlepší chovatel totiž nemůže zaručit, že to malé chlupaté nic bude v budoucnu šampion nebo chovný jedinec. Při sebelepší snaze výběru rodičů má totiž stejně vždy poslední slovo přemoudrá matička příroda. Moje panička si také přeje, abych excelovala na výstavách a jednou třeba mohla mít i štěňátka, ale vše ukáže až čas. Co z toho tedy pro vás dvounožce plyne? Neatakujte naše chovatele, když nám v dospělosti nedorostou zuby, budeme mít dysplazii, nestandardní srst nebo třeba přestavěnou záď. Oni za to v tomto případě opravdu nemohou a já vám zase za nás za všechny mohu slíbit a dám na to svou chlupatou hlavu, že vás budeme mít stejně rádi a položili bychom za vás stejně ten náš psí život jako naši, vavříny ověnčení, příbuzní.
 
Také zdravotní péče o nás štěňátka v našem mateřském pelíšku je velmi důležitá a dokumentaci o ní by jste rovněž měli obdržet při odběru. Tento dokument se nazývá mezinárodní očkovací průkaz nebo europas. Jsou v něm zase uvedeny opět základní údaje o štěněti, eventuelně vylepený čipový kód a veškeré informace o provedeném odčervení a očkování. Takový malý pidipes by měl být 2 – 3x odčerven a 1x očkován. Dále je zde uveden datum dalšího nutného očkování. Většinou se provádí přibližně 3 týdny po odběru. Za provedené ošetření a zejména druh vakcín zodpovídá příslušný veterinární lékař.
 
Mnoho chovatelů dává také ke štěňátkům spoustu dalších písemných informací ohledně výchovy, výcviku, výživy, informace o jídelníčku, na který je pejsek zvyklý, kopie kontroly vrhu poradcem chovu, eventuelně potvrzení od veterináře, že je štěně v pořádku, přihlášku do klubu příslušného plemene, informace o klubových akcích v nejbližší době atd. Já jsem dostala na cestu ještě pytlík se zámeckou stravou, na kterou jsem byla zvyklá a hračku navoněnou z maminčina pelíšku.
 
Veledůležitý kus papíru, který vy lidé nazýváte průkaz původu však neobdržíte spolu se štěnětem, ale až později rovněž od chovatele buď osobně a nebo poštou. Vystavení tohoto průkazu totiž provází celá řada administrativních úkonů mezi klubem plemene a Českomoravskou kynologickou unií. Zpravidla by jste ho měli obdržet do dvou měsíců po odběru. Rychlost s jakou ho ČMKU vystaví, rovněž nemůže nijak ovlivnit chovatel a tak nemá cenu ho nějak osočovat v případě, že to trvá dlouho. On tam může maximálně zavolat a slušně se zeptat, jak to vypadá.
 
Ještě jsem zapomněla na jednu věc. Podle řádu ČMKU, který musí všechny kluby a chovatelé v ní sdružení dodržovat je věk štěněte v době odběru. Tato doba je stanovena na minimálně 49.den, tj. sedm týdnů. Většina chovatelů však předává svá štěňátka novým majitelům ještě o týden později. Na toto je potřeba dávat pozor zejména u našich kamarádů bez průkazu původu. Tam už záleží jen na serióznosti majitele fenky. Pro štěně z hlediska sociálního je velmi důležité zůstat po uvedenou dobu s matkou a sourozenci. V této fázi se učí ve své mateřské smečce mnoho důležitého a také se již zde začíná formovat jeho budoucí povaha. Tzv. „podtržené“ štěně nestartuje do budoucího života s vámi s dobrou devizou. Samozřejmě zkušený kynolog pozná podle projevů štěně např. pětitýdenní od osmitýdenního.
 
Na závěr bych chtěla všem štěňátkům popřát, aby měli takové štěstí jako já a bylo o ně od začátku řádně postaráno a také všem novým majitelům a páníčkům, aby měli šťastnou ruku při výběru nejenom chovatele, ale i svého budoucího kamaráda!
 

Tak hafinky, haf
 

vaše Tesinka

Související články:
Já, komtesa. Já, štěně. (20.05.2005)
Já, Komtesa. Kdo jsem ? (25.04.2005)

[Akt. známka: 3,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1198  (1198 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
902  (902 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
683  (683 hl.)
Odčervuji nepravidelně
787  (787 hl.)
Neřeším to
768  (768 hl.)

Celkem hlasovalo: 4338


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie