Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
78 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“. Začínáme s výcvikem.

Vydáno dne 02. 05. 2005 (11700 přečtení)

To, jaký stopař vyroste z našeho štěňátka opět záleží jen na nás samotných. Je to práce velmi zdlouhavá, také nikterak jednoduchá a vyžaduje především mnoho trpělivosti. Stejně jako u všech ostatních kynologických disciplín postupujeme od jednoduššího ke složitějšímu.

Reklama


Základní podmínkou pro úspěšný nácvik stop je orientace psovoda v terénu. Zní to sice velmi triviálně a až neskutečně, ale praxe ukazuje pravý opak. Jak mnoho začátečníků, tak i těch zkušenějších se na stopě prostě ztratí a neví jak dál nebo popřípadě psa okřikují a tahají ho někam jinam. Pes je potom zmatený a také se velmi brzy naučí švindlovat. Je tedy naprosto nezbytné abychom si skutečně do nejmenších detailů zapamatovali kudy přesně stopa vede a podle toho byli také schopni eventuelně usměrnit psa. Pes musí nabýt dojmu, že vy opravdu s jistotou víte, kdy jde správně a kdy nikoliv. Naučit se dokonale orientovat v terénu rovněž vyžaduje určitý cvik. Dokonce někteří staří a zkušení kynologové doporučují našlápnout si několik cvičných stop a snažit se je posléze vypracovat bez psa. Výborný návod jak na to, jsem kdysi dostala na jednom výcvikovém táboře. Zděšený instruktor, který musel přihlížet našemu bezradnému bloumání po poli a vláčení psem sem a tam ve snaze najít alespoň cíl, nařídil psy uvázat. Potom jsme si museli vzít každý nějaké své předměty typu plná peněženka, klíče od bytu nebo od auta, doklady (mobily naštěstí tehdy ještě nebyly), apod. Každý z nás musel našlapat svou vlastní stopu, kde jsme pak na jeho pokyn rozmístili své „poklady“ a tuto stopu následně vypracovat. Někteří z nás měli o zábavu postaráno až do večera. Tuto „drezúru“ s námi zmíněný výcvikář zopakoval ještě párkrát. Tehdy jsme ho proklínali, ale dneska jsem mu vděčná. Naučila jsem se orientovat v různých terénech i podle nejmenších detailů a také si od té doby přesnou trasu stopy pamatuji (tedy většinou).
 
Ale zpět k začátkům nácviku. Samozřejmě nejjednodušší je začít co nejdříve se štěnětem nebo mladým psem, ale také samozřejmě v závislosti na ročním období či počasí. Bahno nebo mráz nenabízí zrovna nejideálnější podmínky pro začátečníka. Nejlepší variantou je jistě nízký a vlhký travnatý terén v ranních nebo podvečerních hodinách.
 
Co s sebou? Kromě svého psa budeme potřebovat ještě 10 metrů dlouhou tzv. stopovací šňůru, vhodný obojek nebo stopovací postroj (tzv. Böttgerův postroj), cedulku pro označení nášlapu (lze nahradit kolíkem nebo větví až na místě), pamlsky ( malé kousky např. sýra nebo uzeniny jsou nejlepší, naopak piškoty, granule a jiné „tvrdé“ dobroty jsou na stopy nevhodné), oblíbenou hračku (aport) a eventuelně pomocníka.
 
Existuje několik základních výcvikových postupů, jak naučit psa stopovat a záleží jenom na vás, pro který z nich se rozhodnete a hlavně, který z nich vám oběma nejlépe sedne. Mě osobně se nejlépe osvědčil zpočátku nácvik s využitím potravy (všichni mí dosavadní psi měli a mají vztah k jídlu více než kladný) a později jsem navázala kombinací s aportem.
 

Metody počátečního výcviku psa – stopaře:
 

Vlastní stopa s využitím psovi známé osoby:
 
Psovod našlápne krátkou asi 20 – 30 kroků dlouhou stopu a ukryje se na jejím konci tak, aby jej pes neviděl. Můžeme využít například pole nebo louku končící mezí s křovinami nebo lesem. Psa pak vede po stopě osoba, kterou pes zná. Pes, který má velmi úzký kontakt se svým pánem se pak pokouší pachovou stopu sledovat. Pomocník, který psa vede, musí mít alespoň základní znalosti a představu o tom, jak má vypracování stopy vypadat, musí znát její přesnou dráhu, úkryt psovoda a dobu, za kterou má se psem vyjít. Z počátku je pes po stopě veden a jakmile dojde ke svému pánovi, ten musí projevit velikou radost, pochválit a odměnit ho a eventuelně si pohrát s oblíbenou hračkou. Nevýhodou u tohoto způsobu je neustálá přítomnost druhé osoby a od počátku nepřesné sledování stopy se sklony ke slídění s vysokým nosem.
 

Vlastní stopa s využitím aportu:
 
Psovod našlápne krátkou asi 20 – 30 kroků dlouhou stopu, kterou zakončí aportem nebo oblíbenou hračkou. Zvolený předmět musí pes dobře znát z dřívějších vycházek či společných her a musí být pro něj dostatečnou motivací. Nejprve psovi předmět ukážeme a později při šlapání na něj zavoláme a znovu ho předmětem vydráždíme. Po položení aportu na konci stopy ještě kousek pokračujeme v přímém směru a poté odskočíme do strany ve směru větru a obloukem se vracíme zpět k psovi. Po zhruba 15 minutách psovod přivede psa k nášlapu, rukou mu ukazuje směr stopy a dává mu povzbuzující povel „Hledej!“ (popř. „Stopa!“). Z počátku je pes k aportu spíše veden, postupně při pravidelném tréninku si však zvyká sledovat dráhu stopy a učí se, co je po něm vlastně požadováno. Po nalezení předmětu (aportu) musíme opět projevit velkou radost, psa důkladně pochválit a pohrát si s ním s aportem.
 

Vlastní stopa s využitím krmiva:
 
Postup je stejný jako s využitím aportu s tím rozdílem, že stopu ukončíme miskou s krmením nebo můžeme za sebou po stopě táhnout kus masa, špeku nebo kost, čímž se zesiluje pach stopy a tento tažený kus pak na konec stopy položíme.
 

Nevýhoda u všech těchto způsobů spočívá v tom, že odměna pro psa je až na konci stopy. Pes to samozřejmě dobře ví a urychluje proto svůj postup po stopě a to má za následek zbytečnou zbrklost a nepřesnou práci se spoustou chyb.
 

Metoda kombinovaná
 
Tento způsob spočívá v tom, že pes postupně nachází po stopě kousky potravy, což zvyšuje jeho zájem o práci, snaží se jít co nejpřesněji a zároveň ho to zpomaluje. Na konci pak najde zbytek potravy nebo aport jako hlavní odměnu, což má za následek chuť do práce a zájem dojít až na konec stopy. První pamlsek umístíme vždy na nášlap a poté v podstatě do každé naší šlápoty. Později postupujeme normálním krokem a hustotu pamlsků snižujeme. Mnoho psovodů pak v určitém stádiu výcviku pamlsky na stopě již zcela odbourává. Já jsem spíše toho názoru, že je třeba motivovat psa neustále, proto i u své dospělé feny postupuji následovně a ona nikdy dopředu neví, co ji na stopě, kromě odměny na konci, čeká. Po tréninkové pauze (např. zimní období, rekonvalescence,březost a porod… apod.) se jakoby vždy vrátíme o kousek nazpět a klidně jí dám na stopu pamlskou více, aby si zase „vzpomněla“ jaká je to zábava a co po ní budu chtít. Jindy tam má sem tam něco, někdy je pamlsek na nášlapu a někdy po celé trase vůbec nic. Vždy dávám pozor, aby při tréninku nebyla sytá!
 

Příště „Způsob kladení a vypracování stopy“


[Akt. známka: 1,71] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
899  (899 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
995  (995 hl.)

Celkem hlasovalo: 5484


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie