Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
65 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“ - Pachová stopa a její složky

Vydáno dne 11. 04. 2005 (4922 přečtení)

Abychom začali správně vést výcvik, je potřeba, abychom také správně pochopili, jak je možné s úspěchem využít čichových schopností našeho psa. Záleží především na tom, abychom si uvědomili, že hlavní roli při práci psa na stopě hraje lidský pach. A co je to vlastně stopa? Co je to pach? Je důležité si nejprve vysvětlit několik základních pojmů.

Reklama


Stopa je v podstatě shluk molekul nebo-li pachový mrak v místě kudy prošel kladeč. Skládá se z pachu oné osoby (lidský pach) a z přidružených pachů.
 
Pach je charakterizován osobním pachem, všeobecným pachem a přidruženými pachy.
 
Osobní pach se skládá z individuálního pachu (kožní tuk, pot a odumřelé částice kůže – epidermis) a je podobně jako daktyloskopické otisky zcela specifický u každého člověka a z pachu regionálního, což je směs pachů z různých tělních krajin (hlava, nohy, podpaží, genitálie – velmi intenzívní).
 
Všeobecný pach je souhrn pachů, které souvisejí se způsobem hygieny (voňavky,laky na vlasy, mýdla, prací prostředky…) profesí (lékař, prodavač tabáku, chemikálie…) oblečením a obuví (materiál), bydlištěm (pachy plísní, vlhkosti, kouře, nátěru nábytku…), pachy předmětů (cigarety, léky…), dočasnými pachy (potřísnění oděvu, výrobní pachy oděvů, pachy živočišného a rostlinného původu…) apod.
 
Všechny tyto pachy, se kterými každý běžně přichází do styku, se vsakují do jeho oblečení a obuvi. Člověk se tak stává spolu se svým osobním pachem nositelem tzv. pachu komplexního. Vyzařování pachu však přímo souvisí s náladou a celkovým rozpoložením každého z nás. Pes je schopen velmi přesně tyto stavy vyhodnotit a tak se stává, že stejně jako u lidí navzájem, je mu někdo od počátku vysloveně sympatický a jiný na základě svého pachu naopak. Je ovšem na nás, abychom psa v rámci výcviku pozitivně motivovali, aby měl zájem sledovat stopu jakoukoliv a nepřecházel např. na jinou, neuhýbal za zvěří, apod. Pes s určitým stupněm výcviku je totiž schopen si zapamatovat a zcela neomylně poté vypracovat každou stopu.
 
Přidružené pachy jsou veškeré pachy, které se objevují na stopě a mají přímou souvislost s místem, kde je stopa položena např. rozrušení půdy, poškození rostlin a mikroorganismů na povrchu terénu, atd. Záleží i na ročním období, neboť půda a ovzduší i zde „pracují“ odlišně.
 
Je mnoho dalších vlivů a faktorů, které do značné míry ovlivňují práci psa na stopě. Mezi ně patří především vlhkost a proudění vzduchu, sluneční záření, zvěř, cizí osoby, vítr, apod. Některé z nich působí kladně např. vlhké prostředí (ranní rosa) nebo chladno (zabraňuje vysychání a stopa se snadněji uchovává) a jiné vyloženě záporně např. vítr, intenzívní sluneční záření, silný déšť, sníh a mráz nebo i umělá hnojiva na polích.
 
Všechny tyto faktory je třeba brát v úvahu při výběru terénu a následném hodnocení práce psa na stopě. Záleží však také na stupni vycvičenosti psa ( postupujeme zásadně od jednoduššího ke složitějšímu) a na intenzitě ( pozor na únavu) a pravidelnosti ( 1x za rok na výcvikovém táboře není zrovna to pravé ořechové pro podávání špičkových výkonů) tréninku.
 

Stopy rozdělujeme do několika různých kategorií:
 
Podle původu pachu kladeče
 
- vlastní (psovod je zároveň kladečem)
 
- cizí (kladečem je cizí osoba – pomocník)
 

Podle stáří
 
- čerstvé ( do 1 hodiny)
 
- normální ( od 1 do 3 hodin)
 
- staré, vychladlé (nad 3 hodiny)
 

Podle povrchu terénu
 
- tráva
 
- oranice
 
- strniště
 
- jetel, vojtěška
 
- písek
 
- les
 
- okraje komunikací
 
- smíšené (kombinace)
 
Každý terén má odlišné podmínky pro udržení pachu v kombinaci s již uvedenými faktory.
 

Podle tvaru stopy
 
- rovná
 
- 1x lomená (tvar písmene „L“)
 
- 2x lomená (např.tvar písmene „U“ nebo „Z“)
 
- vícekrát lomená, ostré lomy, obloučky apod. (vyšší typy zkoušek a zkoušky speciální)
 

Podle délky stopy (v krocích)
 

Podle počtu předmětů
 

Příště „Začínáme s výcvikem“
 


[Akt. známka: 3,50] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1204  (1204 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
911  (911 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
797  (797 hl.)
Neřeším to
776  (776 hl.)

Celkem hlasovalo: 4376


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie