Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
69 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“ - Úvod

Vydáno dne 29. 03. 2005 (5262 přečtení)

Mnoho lidí se již s pořízením štěňátka a nebo později, když už mají mladého psa, zabývají otázkou, jak ho nejlépe zaměstnat nebo jakou vhodnou činnost mu nabídnout k rozvíjení jeho duševních a také pracovních schopností. Možností je dnes jistě mnoho a proto má každý z nás na výběr z opravdu velkého množství sportovních kynologických odvětví podle svého gusta i temperamentu a schopností svého psa. Ráda bych Vám prostřednictvím našeho malého miniseriálu trochu „poodhalila“ tajemství světa pachů a třeba i dala dobrý tip na to, co ještě můžete se svým čtyřnohým kamarádem vyzkoušet.

Reklama


Pachové práce nebo-li stopy se zcela právem nazývají královskou disciplínou v kynologickém sportu. Bezesporu patří k jedné z nejzajímavějších, ale také nejnáročnějších činností v celé výcvikové práci. Mnoho zkoušek z výkonu to jen dokazuje, neboť právě pachové práce jsou největší překážkou pro mnoho psovodů a také zde dělají nejvíce chyb. Naopak dobře připravený stopař může i na závodech pořádně „zahýbat“ pořadím. Je to trochu paradox, neboť nejvyvinutějším smyslem psa je přece právě čich. A to je ono. Člověk si totiž do důsledku dovede představit práci psa na stopě jen přibližně, protože schopnost čichového aparátu jeho samotného je nesrovnatelně nižší. Je tedy naprosto nezbytné porozumět chování a řeči těla našeho psa a naučit se správně vnímat signály, které k nám vysílá. Podle toho se pak musíme zachovat a odpovídajícím způsobem vést výcvik. A jak tedy vlastně psu vysvětlit, co po něm chceme? A jak nejlépe využít jeho vynikajících schopností v této oblasti?
 
Základním předpokladem pro práci na stopě je vzájemný harmonický vztah psovoda a psa, trpělivost, důslednost a alespoň některé základní teoretické znalosti. Pokud však nemáme mnoho zkušeností a přesto bychom se chtěli této oblasti věnovat, bylo by lepší, dříve než napácháme spoustu zbytečných chyb, začít navštěvovat některé kynologické cvičiště. Zde vás jistě rádi zasvětí do tajů stopařiny a pomohou vám s případným nácvikem a zvládnutím začátků. Když se ale opravdu rozhodnete věnovat se této oblasti výcviku, zažijete jistě mnoho vzrušení a nezapomenutelných okamžiků, ale také svému psovi nabídnete smysluplnou činnost a zaměstnání nezbytné pro jeho zdárný duševní vývoj.
 
Jaké plemeno je nejvhodnější? To je velmi častá otázka a odpověď na ní je vlastně velmi jednoduchá. Sice existují plemena, která mají lepší dispozice a vyvinutější čich než ostatní, ale v podstatě se k práci na stopách dá vycvičit každý pes bez rozdílu původu. Vždyť čich je u psa přece smyslem číslo jedna a jeho život je vlastně život ve světě pachů.
 

Příště „Pachová stopa a její složky“


[Akt. známka: 2,25] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1442  (1442 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1138  (1138 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
904  (904 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1015  (1015 hl.)
Neřeším to
999  (999 hl.)

Celkem hlasovalo: 5498


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie