Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
78 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Ladím se svým psem???

Vydáno dne 24. 03. 2005 (2959 přečtení)

To je otázka, co? A odpověď? No jasně, že ladím. Jde jen o to, kdy ladím přirozeně a kdy je tomu potřeba trochu napomoci. Vždyť přece jaký pán takový pes a myslím, že to často funguje i obráceně, tedy jaký pes takový pán. Nevěříte? Ale přesto je to tak. Určitě jsou všem známy úsměvné fotografie psů a jejich pánečků, které putují po internetu, jako např. šedovlasá babička s trvalou a velkýma očima vlastnící stříbrného pudla, přísný pedagog s knírkem a jeho stejně „přísný“ rotvajler nebo podmračený zápasník se stejně „namakaným“ anglickým buldokem.

Reklama


Já jsem ale přišla na to, že spolu mohou ladit i psi navzájem byť různých plemen, ale žijících v jedné smečce. A pro příklady nemusím chodit ani moc daleko. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a pozorovat. Tak například náš tým Haf bez obav. Já sama vlastním dospělou fenku hovawarta barvy černá se znaky a malinkou šestiměsíční fenečku plemene kavalír king charles španěl barvy trikolor (ani tedy né black and tan). Mezi oběma plemeny je v dospělosti ohromný velikostní rozdíl. Hovawartka má 35 kg a kavalírka bude mít něco kolem 7 kg. Ale opravdu si jsou něčím podobné, třeba mají úplně stejný kukuč, stejně loudí či spíše přímo somrují u stolu apod. Zřejmě se musely jedna od druhé „nakazit“, protože ať máme doma pelechů sebevíc, stejně vždycky skončí v jednom. Mé domněnky mi potvrdili i na veterině, kde se mě několikrát ptali, zda ta malá je štěňátko té velké. Aby však nevznikl nějaký zbytečný chaos a někdo nepochyboval o dostatečné kynologické odbornosti našeho lékaře, musím důrazně upozornit, že dotaz padl v čekárně nikoliv v ordinaci.
 
Dalším krásným příkladem je i naše kolegyně Jana. Sama vlastní dvě feny bílého švýcarského ovčáka, ale doma s nimi žije ještě smetanově bílá fenka zlatého retrívra, která je cvičena jako canisterapeutická pro rodinu s dvěma tělesně postiženými dětmi. I tato smečka vyvolává velký „rozruch“, a i když má malá Aischa na rozdíl od ovčaček uši svisle dolů, kde kdo je přesvědčen, že jde o jedno plemeno. Prostě spolu všechny krásně ladí.
 
A ta nejlepší pecka až nakonec, tedy řídící formace našeho kolektivu – Míša a Petr. Domácnost s nimi sdílí rhodéský ridgeback Ajax a nalezenka Bublinka (kříženec loveckého plemene střední velikosti). Oba jsou zrzaví a také jim spolu sluší. Legrace ale nastává v okamžiku, kdy se k nim na procházce přiřadí dlouholetá kamarádka Zdenka se svou ridgebackou Agátou. Musím dodat, že Agáta je na horní hranici kohoutkové výšky a Ajax zase na té spodní. To se potom jejich majitelé nestačí divit, co vymyslí kolemjdoucí. Tak podle nich je Ajax máma, Agáta táta a nejstarší Bublina jejich štěňátko. Soužití a soulad prostě dělají divy.
 
Ale teď se zase vraťme k tomu, jak ladí pes se svým pánem. Ale ono je ladit a ladit a někdy zase naopak je lépe neladit.Tak třeba výstavy. Tady by měl být soulad co se týče sehranosti v kruhu, nikoliv vzhledový. Budu-li tedy vystavovat kupříkladu černého labradora, moc si nepomohu, obléknu-li se rovněž do černého. Pak splývají linie těla psa s oblečením vystavovatele, což zkresluje celkový dojem a posudek nelze v podstatě správně provést. Většina rozhodčích (měli by ale všichni) posuzuje totiž především psa a nikoliv osobu na druhém konci vodítka. Snad jen na majitele naháčů by byl docela zajímavý pohled a soulad by nijak nenarušoval práci rozhodčího. A nebo narušoval? U takového kruhu by asi byla pěkná tlačenice. Ovšem u drtivé většiny plemen platí na výstavách dbát na větší kontrast. Pochopitelně ale je potřeba si uvědomit, že výstava je společenská událost a kontrastovat se zmíněným labradorem v uválených a otrhaných červených teplácích taky asi není úplně nejlepší nápad. Obecně platí, že větší plemena předvádíme ve slušném sportovním nebo běžném oblečení a k těm malým např. společenským ladí rovněž úbor společenský.
 
Naopak na kynologických cvičištích bychom ladit měli, ale ani ne tak se psem jako s prostředím, kam přicházíme a co zde hodláme dělat. Je až k neuvěření, kolik lidí se nedokáže vhodně obléknout, když jde cvičit se psem. Velké terno neuděláme ani v nepohodlných džínách, ve kterých je v létě vedro a v zimě zima, ani v pantoflích, ve kterých si dříve či později vymkneme kotník a polonazí v zimě se asi také nebudeme cítit na vrcholu blaha. Dokonce některé dámy si cvičiště pletou s molem pro módní přehlídku a na konci lekce, pokud šťastným řízením osudu nepřijdou k úrazu, se diví, že jejich punčocháče vypadají jako ementál a na nohou mají místo značkových lodiček na jehlách tzv. „koně s kopyty“. Ať se právě nosí, co chce, k takovéto příležitosti je nejvhodnější starší sportovní oblečení a pevná obuv a to vždy úměrně počasí. Pak budete ladit dokonale.
 
Jak se tedy co nejlépe sladit? Vždy přemýšlejte dopředu, co hodláte se svým pejskem podniknout a podle toho vybírejte ze svého šatníku. Já osobně vybírám většinou spíše z hadrníku. A jak to tedy vlastně dělám? „Kávu si osladím o trochu víc, svou náladu naladím, pak se psy se doladím a jinak nic.“
 

Tak vážení, laďte se a slaďte se!
 

[Akt. známka: 1,80] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1210  (1210 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
917  (917 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
693  (693 hl.)
Odčervuji nepravidelně
801  (801 hl.)
Neřeším to
780  (780 hl.)

Celkem hlasovalo: 4401


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie