Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
60 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Co je to důslednost a jaký je její význam?

Vydáno dne 03. 03. 2005 (5865 přečtení)

Důslednost je jednou ze základních podmínek úspěchu v komunikaci se psem a má proto naprosto nenahraditelné místo ve výchově, při výcviku a vůbec v našem společném lidsko-psím životě. Její nedodržování nebo i občasné opomíjení ať již z neznalosti (např. jen ať prožene tu srnku, alespoň se trochu proběhne, ale příště v blízkosti silnice je toto chování bráno jako nepřijatelné a dokonce i životu nebezpečné) či z pohodlnosti (např. pes si nechce a nechce na náš povel lehnout a my se chvíli snažíme a pak nad tím mávneme rukou) vede k nejistotě psa, narušování již naučeného, zpomalování nácviku nových věcí a také k nabourávání naší autority a alfa pozice ve smečce.

Reklama


Co to tedy vlastně je? Být důsledný znamená, že musíme vždy nekompromisně trvat na již zavedených pravidlech společného soužití (např. u stolu se neloudí nikdy, v posteli pes nespí ani, když je nemocný…apod.)a také na tom, že vydaný povel nebo příkaz musí být bezvýhradně a pokud možno okamžitě splněn. S tím souvisí hned další pravidlo a to, že povely vydáváme zásadně v momentě, kdy jsme také schopni prosadit jejich splnění. Pokud tedy např. mladý pes už běží za zajícem, nemá v tu chvíli smysl dávat povel „ke mně!“. Pes nás s největší pravděpodobností stejně neposlechne a tím si narušujeme dosavadní výcvik přivolání. Povel naopak vydáme, když už se pes k nám sám vrací, a i když to v nás bublá, radostně ho pochválíme a odměníme, aby si cvik „ke mně!“ správně upevňoval. Jiná situace ovšem je, když za zajícem vyběhne např. pes upoután na desetimetrovém stopovacím vodítku, což se běžně používá z výchovných důvodů nebo jako jedna z možných pomůcek při odstraňování nežádoucího chování. Dáme-li v tomto případě zmíněný povel, můžeme psovi k jeho správnému provedení dopomoci tahem vodítka a usměrněním do správné polohy.
 
Problémy v rodinách, kde pes poslouchá jen někoho, opět tkví v dodržování důslednosti. Jak je jinak možné, že páníčkovi pes „rozumí“ a paničce nikoliv? Páníček je nejspíš zásadový, důsledný a představuje pro psa autoritu na rozdíl od své drahé polovičky. Povely musí být vydávány jasně, pořád stejně a se správnou hlasovou intonací (viz jiný článek v našem magazínu na toto téma) a musí být rovněž vždy přesně a ihned splněny. Pokud ale někdo na psa ječí afektovaným hláskem pořád ve stejné tónině povely typu : „Ke mně!“, „Pocem!“, „ K noze!“,“Pojď honem!“, „Co to děláš?“, „Nesmíš!“, „Tak jdeš sem konečně?!“ …apod. a ještě se nemá k činu čtvernožce do požadované polohy usměrnit, nemůže se divit, že jeho chlupatec nereaguje a dál např. konzumuje cosi nevábně vonícího a našemu oku zcela odporného. V tomto případě má smysl jasný a hrozivým hlasem vyslovený povel „Fuj!“ a následné odtažení psa od příslušného produktu.
 
Opravdu je nutné za všech okolností trvat na tom, co po psu chceme bez ohledu na to, v jaké se nacházíme situaci. Pes je velmi vnímavý a velmi rychle se naučí, kdy poslouchat nemusí. Pokud např. získá zkušenost, že když je nablízku někdo cizí a my se vlastně před ním stydíme být důslední a promíjíme to, co jindy ne, začne toho dokonce využívat .
 
Důslednost není synonymum tvrdosti! Mnoho lidí si představuje pod pojmem důslednost psa při jakémkoliv prohřešku či nesplnění povelu pořádně fyzicky ztrestat. O tom to ale vůbec není. Je to hlavně v osobnosti psovoda a jeho vynalézavosti. Samozřejmě nemůžeme tolerovat neposlušnost nebo neukázněnost a nad zdánlivými maličkostmi vždy mávnout rukou. Existuje ale mnoho různých triků, můžeme využívat pamlsků či hraček a z fyzických podnětů např. tah vodítkem, zatlačení rukou na záď nebo usměrnění do správné polohy apod. Pochopitelně, psa musíme občas potrestat jehož výsledkem má být sice nepříjemný vjem a následné spojení s nežádoucí činností, avšak nikoliv fyzická bolest. Psovi je dostatečným trestem např. úlek z našeho hrozivého „fuj!“ nebo ztráta rovnováhy při zacloumání kůží v zátylku …atd. Samozřejmě postupujeme vždy úměrně situaci a nenecháme se zbytečně unést emocemi.
 
Závěrem bych chtěla upozornit na to, že být vždy a všude naprosto důsledný je nesmírně těžké a vyžaduje mnohdy spoustu sebekázně. Tak hodně štěstí, aby se vám to dařilo co nejvíc!
 
[Akt. známka: 1,57] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1200  (1200 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
906  (906 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
686  (686 hl.)
Odčervuji nepravidelně
794  (794 hl.)
Neřeším to
774  (774 hl.)

Celkem hlasovalo: 4360


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie