Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
34 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Původ voříšků

Vydáno dne 24. 02. 2005 (2118 přečtení)

Bádání v psí DNA nedávno odhalilo, že prapes všech dnešních psů – evropských i asijských a dokonce i těch amerických, které chovali původní indiáni před příchodem Kolumba, pocházel z oblasti východní Asie a že se vyvinul z východoasijského vlka.

Reklama


Poněvadž výzkum psí DNA znovu pokročil, přinášíme pro pejskaře další, tentokrát praktické, informace. Brzy již nebude problém zjistit původ jakéhokoli psa nebo feny a to dokonce ani u těch z takzvané „pouliční směsi“. Dosud se jejich původ nedal spolehlivě určit a mohli jsme jej pouze odhadovat. Například podle tělesné stavby nebo krevních skupin se usuzovalo, která plemena v sobě ten který jedinec má. To by se nyní mělo změnit.
 
Američanka Elaine Ostranderová se obklopila týmem spolupracovníků z Hutchinsonova centra pro výzkum rakoviny. Společně si vzali si do hlavy, že najdou způsob jak rozlišit různá plemena psů. Na DNA hledají oblasti (značky), které jsou pro jednotlivá plemena specifické. Zatím se jim daří a údajně budou již brzo schopni podle zděděných značek na DNA bezpečně zjistit, která z plemen stála u zrodu toho kterého jedince.
 
Na první pohled by se mohlo zdát, že vytčený úkol je jednoduchý. Není tomu tak, neboť patnáct tisíc let domestikace dalo vznik přibližně čtyřem stům plemen psů. A tak hledání zmíněných značek - jednotlivostí specifických pro to které plemeno, je hledáním jehel v kupkách sena. To ale není ještě ten hlavní zádrhel. Problémy spočívají v tom co rozumíme pod pojmem plemeno. O tom, zda se jedná o plemeno rozhodují chovatelé a mnohdy neuváženě. O novém plemeni se někdy hovoří i u „plemen“ vyšlechtěných v průběhu několika málo desítek let. Příkladem je Presa Canario.
 
Presa Canario bývá u nás označováno také jako Kanárská doga. Jedná se o španělské plemeno a i když jehož původ sahá až k prehispánskému pastýřskému psu, při jeho restaurování došlo ke křížení s dalšími plemeny, jako například s Mastiffem a celou řadou dovezených molossoidních psů. Verdikt FCI o uznání plemene padnul v červnu roku 2001, ale ještě dlouho se bude jednat o zvířata krajně nevyrovnaná.
 
U „plemen“, která papírově plemenem jsou, ale ve skutečnosti se u nich jedná jen o novodobou, neustálenou směs kříženců jiných plemen, tak u těch musí nutně vzniknout problém s určením specifické plemenné značky, kterou by se od jiných plemen odlišovalo. U těchto zvířat se budou ještě řadu desítek let vyskytovat značky původních plemen.
 
Z uvedeného se můžeme důvodně domnívat, že slibovaný test na původ psů bude mít určité omezení. To bude vypadat přibližně následovně: Určíme vám původ vašeho voříška, ale jen za předpokladu, že se na jeho zrodu nepodílel příslušník některého z novodobých, neustálených plemen psů. I přes naznačené omezení, které se ostatně bude týkat jen výjimek, lze předpokládat, že test na určování původu psů, třeba těch z útulků, bude komerčně úspěšný, neboť kdo by nedal pár dolarů za to, aby si mohl zasvěceně pohovořit na téma: co že to vlastním za psa?
 

Převzato z www.osel.cz

[Akt. známka: 2,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Josef Pazdera | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.

05.01.2018: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: ZRUŠENO

19.12.2017: Tip na dárek
Darujte výcvikové lekce u HAFBO. Předplaťte kredity jako vánoční dárek. Dostanete kredit v dárkové podobě. Případně můžeme zaslat elektronicky. Pište na michaela.k@hafbezobav.cz.

07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
750  (750 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
523  (523 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
456  (456 hl.)
Odčervuji nepravidelně
467  (467 hl.)
Neřeším to
468  (468 hl.)

Celkem hlasovalo: 2664


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie