Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
55 Hostů, 1 Uživatel

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Původ voříšků

Vydáno dne 24. 02. 2005 (2089 přečtení)

Bádání v psí DNA nedávno odhalilo, že prapes všech dnešních psů – evropských i asijských a dokonce i těch amerických, které chovali původní indiáni před příchodem Kolumba, pocházel z oblasti východní Asie a že se vyvinul z východoasijského vlka.

Reklama


Poněvadž výzkum psí DNA znovu pokročil, přinášíme pro pejskaře další, tentokrát praktické, informace. Brzy již nebude problém zjistit původ jakéhokoli psa nebo feny a to dokonce ani u těch z takzvané „pouliční směsi“. Dosud se jejich původ nedal spolehlivě určit a mohli jsme jej pouze odhadovat. Například podle tělesné stavby nebo krevních skupin se usuzovalo, která plemena v sobě ten který jedinec má. To by se nyní mělo změnit.
 
Američanka Elaine Ostranderová se obklopila týmem spolupracovníků z Hutchinsonova centra pro výzkum rakoviny. Společně si vzali si do hlavy, že najdou způsob jak rozlišit různá plemena psů. Na DNA hledají oblasti (značky), které jsou pro jednotlivá plemena specifické. Zatím se jim daří a údajně budou již brzo schopni podle zděděných značek na DNA bezpečně zjistit, která z plemen stála u zrodu toho kterého jedince.
 
Na první pohled by se mohlo zdát, že vytčený úkol je jednoduchý. Není tomu tak, neboť patnáct tisíc let domestikace dalo vznik přibližně čtyřem stům plemen psů. A tak hledání zmíněných značek - jednotlivostí specifických pro to které plemeno, je hledáním jehel v kupkách sena. To ale není ještě ten hlavní zádrhel. Problémy spočívají v tom co rozumíme pod pojmem plemeno. O tom, zda se jedná o plemeno rozhodují chovatelé a mnohdy neuváženě. O novém plemeni se někdy hovoří i u „plemen“ vyšlechtěných v průběhu několika málo desítek let. Příkladem je Presa Canario.
 
Presa Canario bývá u nás označováno také jako Kanárská doga. Jedná se o španělské plemeno a i když jehož původ sahá až k prehispánskému pastýřskému psu, při jeho restaurování došlo ke křížení s dalšími plemeny, jako například s Mastiffem a celou řadou dovezených molossoidních psů. Verdikt FCI o uznání plemene padnul v červnu roku 2001, ale ještě dlouho se bude jednat o zvířata krajně nevyrovnaná.
 
U „plemen“, která papírově plemenem jsou, ale ve skutečnosti se u nich jedná jen o novodobou, neustálenou směs kříženců jiných plemen, tak u těch musí nutně vzniknout problém s určením specifické plemenné značky, kterou by se od jiných plemen odlišovalo. U těchto zvířat se budou ještě řadu desítek let vyskytovat značky původních plemen.
 
Z uvedeného se můžeme důvodně domnívat, že slibovaný test na původ psů bude mít určité omezení. To bude vypadat přibližně následovně: Určíme vám původ vašeho voříška, ale jen za předpokladu, že se na jeho zrodu nepodílel příslušník některého z novodobých, neustálených plemen psů. I přes naznačené omezení, které se ostatně bude týkat jen výjimek, lze předpokládat, že test na určování původu psů, třeba těch z útulků, bude komerčně úspěšný, neboť kdo by nedal pár dolarů za to, aby si mohl zasvěceně pohovořit na téma: co že to vlastním za psa?
 

Převzato z www.osel.cz

[Akt. známka: 2,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Josef Pazdera | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 5.11.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.

23.08.2017: Semináře, přednášky...
Seminář - Nosework s Terezou Hladkou
Kdy: 17.9.2017
Přihlašování: ZDE!
.......................................
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
477  (477 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
358  (358 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
336  (336 hl.)
Odčervuji nepravidelně
327  (327 hl.)
Neřeším to
324  (324 hl.)

Celkem hlasovalo: 1822


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie