Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
65 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Matkou psů dingo byla fena čínského domestikovaného psa

Vydáno dne 21. 03. 2005 (5015 přečtení)

Dinga zavlekli do Austrálie Číňané před 5000 lety. Teorie, že dingo se vyvinul a je příbuzný psu indickému definitivně padla.

Reklama


Dnes se na světě vyskytuje přibližně 400 psích plemen. Pes je tak mnohotvárný druh zvířete, že na určení jeho původu klasickými metodami, které vycházejí z anatomické a fyziologické podobnosti, si vylámal zuby nejeden učenec. Teprve až poznatky molekulární genetiky dvou posledních let umožnily porovnat podobnost přečtených úseků DNA a stanovit strom příbuznosti jednotlivých plemen. Strom má čtyři základní větve (podrobnosti viz dřívější příspěvek na Oslovi: „Genetické tajemství psích plemen“), ale jen jedna z těchto větví sahá až do dávné minulosti před několika tisíci lety. K této nejstarší větvi patří psi z Asie a jejich blízký příbuzný pes dingo.
 
Ačkoliv je dingo silně pronásledován farmáři, žije dosud na většině australského území. Většina z těchto dingů již není čistokrevná, protože se kříží s moderními domácími psy. Chovatelé ovcí a drůbeže je považují za škůdce a za jejich zastřelení vyplácí odměny

Řád: Carnivora – Šelmy, Podřád: Fisipedia - Pozemní šelmy, Nadčeleď: Cynofeloidea, Čeleď: Canidae - Psovití Rod: Canis.

Australský pes dingo pochází z domestikovaných psů, které lidé z jihovýchodní Asie s sebou přivedli při osídlování Austrálie před nějakými pěti tisíci lety. Genetické studie naznačují, že v případě importu těchto psů se jednalo o jednorázovou záležitost a že všichni dnešní australští dingové mají původ jen v malé skupince o velmi malém počtu jedinců.
 
Na původ australského psa dingo existovaly dvě základní hypotézy. Jedna tvrdila blízkou příbuznost s psem indickým. Jasno udělalo až srovnání DNA.
 
Příběh dingů začal když několik domestikovaných psů původem z východní Asie skočilo z člunu na australský břeh. Bez ohledu na to, ze které strany do Austrálie vstupujete, musíte přes otevřené moře. I při nejkratší variantě tato cesta představuje 50 km. Žádné z větších domestikovaných zvířat takové cesty, bez asistence člověka, není schopné. A tak je namístě se domnívat, že prapředek dinga doprovázel se sem dostal, když doprovázel člověka na nějakém plavidle.
 
Studie prokázala, že dingo byl geneticky izolován nejméně 3500 let a tím se stalo, že vznikl unikátní pozůstatek po původním domestikovaném psu. Výsledek studie dal odpověď na otázku, která trápila několik pokolení výzkumníků – co je vlastně ten žlutý australský pes zač?

DingoPes dingo (Canis dingo). Tělesná stavba: délka hlavy a těla: 150 cm, délka ocasu: 35 cm, Hmotnost: 20 kg. Zvířata pohlavně dospívají ve 2 letech, březost fen trvá 63 dní a ve vrhu je zpravidla 8 štěňat. Zvířata se dožívají až 14 let.

Podobnost indického psa s australským dingem zmátla řadu odborníků. Analýza DNA ale prokázala, že toho společného mají jen málo.
 
Nejnovější genetická studie odhalila, že polovina vzorků DNA od psů dingo je prakticky shodná. Zbylá půlka se odlišuje jen v jednotlivostech. Tyto nepatrné rozdíly ve skladbě DNA podporují teorii, že prapředek dinga se objevil na australském kontinentu před 5000 lety a že k mísení s novou krví nedošlo, nebo bylo extrémně omezené.
 
Nejpodobnější s dingem jsou si psi z jihovýchodu Asie. To svědčí o tom, že dingo byl při příchodu na Australský kontinent domestikován a pak teprve znovu zdivočel. Podobnost k východoasijským psům vyvrátila teorii, která předpokládala na základě anatomické a barevné podobnosti, že dingo vznikl z psa indického.
 
Dingo jako druh poprvé popsal Blumenbach v roce 1780. Nejstarší archeologický nález dinga na australském kontinentu je starý 3500 let. Záhadou bylo, že dingo se vyskytuje v Austrálii a Nové Guineji, ale nikdy se nevyskytoval v Tasmánii. Dnes už se ví, že je to proto, protože se Tasmánie od Austrálie odtrhla před 12 000 lety, tedy v době, kdy lidé ještě do Austrálie psy nepřivlekli. Podle nálezu nejstarší kostry dinga a zmíněného odtržení Tasmánie se psi do Austrálie dostali v časovém úseku před 3500 až 12 000 lety. Tento časový úsek velmi dobře koresponduje s výsledky genetiků, kteří na základě nárůstu změn způsobených přirozenými mutacemi, spočítali dobu příchodu předka dinga do Austrálie na dobu před 5 000 lety. Tato doba zapadá i do dalšího dějového rámce dávné historie neboť se jedná právě o dobu, kdy pra-Číňané kolonizovali souostroví kolem Austrálie.
 
Za odhalení původu dinga vděčíme Peteru Savolainenovi a jeho spolupracovníkům z Královského technologického institutu ve Stockholmu, kteří odebrali DNA 211 dingům a její složení srovnávali s DNA od více než 600 domestikovaných psů a vlků. Jimi zjištěné údaje nevypovídají pouze o příbuznosti jednotlivých plemen, ale i o tom před jakou dobou se jednotlivé druhy a rasy od sebe začaly oddělovat a dokonce i ve kterém období došlo k jejich zavlečení do Austrálie.

Prameny:
 
Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA
 
The Australian Dingo Conservation Association Inc.
 
Swedish Research Council
 

Převzato z www.osel.cz

[Akt. známka: 1,33] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Josef Pazdera | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.osel.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
899  (899 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5485


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie