Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
56 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Cestování se psy

Vydáno dne 28. 02. 2005 (14070 přečtení)

Vstup do Evropské unie s sebou přinesl několik změn, které nejsou tak jednoduché a o kterých bychom měli vědět. Jedna z těchto změn se týká cestování se psy, kočkami a fretkami. Hlavní důležité věci pro cestování do zahraničí jsou cestovní pas (tzv. Europet passport) a jednotná identifikace zvířete.

Reklama


Mezinárodní pas je jednotný doklad platný ve všech členský zemích EU. Jednotnou identifikací rozumějme tetování nebo označení čipem. Tetování provádí poradce chovu nebo veterinární lékař a musí být čitelné. Jeho platnost vyprší přechodnou osmiletou lhůtou, kterou však může kterákoliv členská země kdykoliv zkrátit. Po uplynutí přechodného období je cestování se psem označeným jinak než čipem vyloučeno! K označení mikročipem mohou být použity pouze čipy splňující ISO normy pro mikročipy (ISO11784 a ISO11785). Pokud jde o jiný typ čipu musí mít majitel psa s sebou čtečku schopnou tento čip přečíst. Toto označení provádí veterinární lékař.

Země kam můžeme cestovat se psem můžeme rozdělit do čtyř kategorií:
 
V první kategorii je cestování do Spojeného království, Irska, Malty a Švédska.
 
V druhé jsou pak ostatní země EU, zpětný návrat a dovoz zvířat z těchto zemí.
 
Ve třetí je zpětný návrat nebo dovoz do ČR z vyjmenovaných třetích zemí.
 
Ve čtvrté skupině je zpětný návrat nebo dovoz zvířat do ČR s ostatních států.

Při vycestování do zemí první kategorie je zapotřebí splnit tyto podmínky: pas, identifikace mikročipem, očkování proti vzteklině, sérologické vyšetření proti vzteklině a dále ošetření proti echinokokóze a klíšťatům. Důležité je vědět, že štěňata mladší 3 měsíců nesmí do těchto zemí cestovat! Cestovat lze pouze v případě, že tyto země udělí výjimku.
 
Při cestování do zemí druhé kategorie nejsou již podmínky tolik přísné a je zapotřebí pouze pas, identifikace tetováním či mikročipem a očkování proti vzteklině. Toto platí pro zbylé členské státy EU plus navíc pro Andorru, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikán. Ve dvou členských státech, ve Finsku a Kypru, je navíc potřebné ošetření proti echinokokóze a klíšťatům. Ze všech těchto států navíc Finsko a Itálie nedovolují umístění štěňat mladších 3 měsíců na svém území.
 
Pro cestování ze zemí třetí kategorie, tzv. třetích zemí (některé nečlenské státy EU např. USA, Kanada, Chorvatsko, etc. – přesný seznam je uveden na internetových stránkách Státní veterinární správy – www.svscr.cz) je zapotřebí pas nebo doklad o splněných podmínkách dovozu, identifikace mikročipem nebo tetováním a očkování proti vzteklině. Členské státy mohou povolit dovoz štěňat a koťat mladších 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena veterinárním osvědčením, pro neobchodní přesuny a od narození pobývala v tomtéž místě aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
 
Pro cestování ze zemí čtvrté kategorie, z ostatních zemí zpětný návrat a dovoz. Tyto podmínky se vztahují na nečlenské státy EU, které nejsou zmíněny ve třetí kategorii. Zapotřebí je veterinární osvědčení pro neobchodní přesuny potvrzené schváleným veterinárním lékařem nebo v případě zpětného návratu pas. Dále identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním, očkování proti vzteklině a sérologické vyšetření proti vzteklině.

Sérologické vyšetření:
 
Je ověřením úspěšnosti vakcinace neboli také vyšetření krve zvířete na hladinu protilátek proti vzteklině. Lze ho provést nejdříve 30 dnů po očkování proti vzteklině. Toto vyšetření je vyžadování při cestování do Spojeného království, Irska, Švédska a Malty. Každá země si přitom určí jakou dobu dopředu musí být vyšetření provedeno. Spojené království, Irsko a Malta požadují vyšetření alespoň 6 měsíců před vstupem do země. Švédsko požaduje minimálně 120 dní před vyšetřením, maximálně však 365 po očkování proti vzteklině. Minimální hodnota hladiny ochranných protilátek musí být 0,5 m.j./ml a vyšetření by mělo být starší tří měsíců. K tomuto vyšetření odebere schválený soukromý veterinární lékař (veterinární lékař schválený a registrovaný krajskou veterinární správou) vzorek krve a odešle jej k vyšetření do schválené laboratoře. Orientační cena vyšetření sdělená SVÚ se pohybuje okolo 1650,- Kč, odeslání vzorku prostřednictvím kurýra okolo 500,- až 1000,- Kč v závislosti na počtu vzorků.

Adresa:
 
SVÚ Liberec
 
Národní referenční laboratoř pro vzteklinu
 
U Sila 1139
 
463 11Liberec 30
 
Tel/fax: 482 751 578/569
 
svu.liberec@icsvscr.cz

[Akt. známka: 2,08] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ladislav FAIGL | Počet komentářů: 238 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.svscr.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 5.11.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
643  (643 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
394  (394 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
369  (369 hl.)
Odčervuji nepravidelně
360  (360 hl.)
Neřeším to
347  (347 hl.)

Celkem hlasovalo: 2113


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie