Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
59 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pověry, pořekadla a kynologové aneb kam s nimi?

Vydáno dne 11. 02. 2005 (4797 přečtení)

Fejeton
 
Odpověď je jednoduchá. Pověry a podobné „nesmysly“ patří na smetiště dějin. Jejich rozšiřování a propagace zejména mezi mládeží je zvlášť nežádoucí, neboť to odporuje materialistickému výkladu světa. Protože mé myšlení je pokrokové, bojuji s pověrami prakticky už od narození. Dá se vlastně říci, že ještě mnohem dříve.

Reklama


Narodila jsem se dle čínského horoskopu, světe div se, ve znamení Psa a to v pátek 13.prosince. To už samo o sobě jasně říká, že to v žádném případě nemůže být nešťastný den. Rodiče o tom však, ještě i dnes, při některých našich sporech silně pochybují. Já si však myslím, že každému nemusí být hned všechno jasné. Celkově se ale dá říci, že v rodině i mezi přáteli mám naprostou podporu v boji proti pověrám.
 
Zásadně nechodím se džbánem pro vodu. Je to hlavně tím, že na cvičišti, kromě psů, vodu nikdo nepije. A i když je pivo zhruba stejně těžké, ucho se ještě nikdy neutrhlo. Zřejmě se v době, kdy bylo pořekadlo vymyšleno, ještě nevyráběla tak kvalitní keramika. Dnešní keramické výrobky, zvláště ty inovované, mají takovou úroveň, že jsou samy nástrojem boje proti této pověře.
 
Nebo, že střepy znamenají štěstí? To je omyl. Důkazem toho je jeden známý chovatel belgických ovčáků. Při svatební hostině házeli s chotí, kynologií tehdy nepoznamenanou, pro štěstí skleničky za hlavu. Nyní, po letech, manžel ve střepech pro štěstí pokračuje. Když se večer vrací z úspěšně absolvovaných závodů v rozjařené náladě domů, rozbíjí nádobí. Manželka už má štěstí a také všudypřítomných chlupů pravděpodobně dost, a proto požádala o rozvod.
 
„Bude to studené jako psí čumák!“ hubovávala moje maminka, když jsme si dávali na čas s příchodem ke stolu. Rozhodně tímto výrokem nechtěla vyzdvihnout kvalitu stydnoucího oběda. Proč ale psí čumák? Pravda, je sice studený a vlhký, ale jinak moc něžný. Sama dobrovolně po návratu domů nastavuji tvář v očekávání, že mi na ní mé čubinky obtisknou své čeníšky.
 
„Jsem utahanej jak pes!“ říká kde kdo po skončení pracovního procesu. Také divné přirovnání. Vždyť utahaný pes ze společné činnosti s páníčkem je vlastně spokojený pes.
 
„To je ale psí počasí!“ nebo „To je počasí, že by ani psa nevyhnal!“ Samozřejmě tím myslíme počasí ošklivé. Ale copak je některý pes ošklivý? Nakonec psí počasí je každé počasí, protože pes prostě ven musí a dokonce ho do něj nemusíme vyhánět, protože on nás tam bude kdykoliv, a velmi rád, dobrovolně následovat - ať už svítí sluníčko nebo leje jako z konve. Ale aby toho o tom počasí nebylo málo, tak co třeba „ To je ale počasí pod psa!“ Holý nesmysl. No zkuste si vlézt pod psa a identifikovat, jaké je tam počasí. Jen se tak snažím si představit například přeborníka v těžké váze pod jorkšírem. Tam by bylo asi pěkné horko.
 
„Lež má krátké nohy!“ Přemýšlím-li ale detailněji třeba o minulém režimu, tak by jí nohy mohla závidět kdejaká modelka. Naopak baset, který má nohy poměrně krátké, ve své oddanosti a lásce určitě nelže.
 
Nakonec bych si na dokreslení zmatečnosti pověr představovala následující situaci. Při mé každodenní procházce se psy vidět, jak kominík žene přes cestu černou kočku. Jsa překvapena kombinací pověr, uklouznu a přivodím si frakturu dolní končetiny. A teď si uvědomím, že na těch pověrách přece jenom něco je. Neštěstí je, že mám zlomenou nohu, ale na druhé straně jsem ráda, že si doma odpočinu a o všechno se bude (snad) starat chvíli můj manžel.

[Akt. známka: 1,86] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1200  (1200 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
906  (906 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
686  (686 hl.)
Odčervuji nepravidelně
794  (794 hl.)
Neřeším to
774  (774 hl.)

Celkem hlasovalo: 4360


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie