Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
58 Hostů, 1 Uživatel

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Význam hlasové intonace při výchově a výcviku psa

Vydáno dne 29. 11. 2004 (4017 přečtení)

Pes s námi žije jako domestikovaný druh již téměř od nepaměti a provází nás mnohdy i po celý život.. Na jeho přítomnost jsme si už zvykli jako na ranní kávu. Ale naučili už jsme se psem správně komunikovat a vydávat jemu srozumitelné a jasné povely a pokyny? Nepolidšťujeme svého psa příliš? A teď ruku na srdce, určitě to každý z nás občas udělá. A co na to pes? Většinou má v hlavě zmatek. Jak tedy se psem správně komunikovat? Jak mu dát jasně na srozuměnou, co po něm požadujeme?

Reklama


Jednoduše. Nejdříve je potřeba si uvědomit, že pes nerozumí významu všech našich slov, a i když to tak někdy vypadá, je to přece jenom pořád pes. Samozřejmě je schopen se naučit určitým cvikům a ty pak přesně na daný povel vykonávat. Především se ale orientuje podle hlasové intonace a vzhledem k tomu, že je velmi citlivý a vnímavý, je taktéž schopen se podle toho vcítit do naší nálady a pocitů.
 
Zkusme se nyní naučit využít různou hlasovou intonaci při výchově, výcviku, ale i v běžném každodenním společném životě. Pes je schopen naprosto přesně rozlišit zejména tři základní druhy hlasové intonace. Jsou to pochvala, příkaz (povel) a zákaz.
 
Pochvala je z hlediska výchovy velmi důležitá a bývá také většinou spojena s nějakou odměnou (pamlsek nebo hračka). Má psa utvrdit v jeho správné a žádoucí činnosti a také ho pozitivně motivovat v dalším učení a výcviku. Chválit, zejména malé štěně a mladého psa, za správně vykonanou věc musíme pořádně, až přehnaně (např. To je hodný! To je dobře!). Z našeho hlasu musí vyzařovat obrovské nadšení a radost.
 
Příkaz (povel) musí být rázný, stručný a vyslovený naprosto nesmlouvavě (např. Sedni!). Ihned po jeho splnění následuje jako kladný podnět pochvala.
 
Zákaz musí být vysloven rozzlobeně nebo hřmotně až dunivě s výrazem naprosté nevole a nesouhlasu ve vašem hlase. Už samotná intonace hlasu musí být psovi nepříjemná a jako výsledek bylo mělo být okamžité přerušení nežádoucí činnosti (např. Fuj!)
 
Mnoho lidí toto bohužel podceňuje. Pokud totiž budete se psem jednat monotónně ve všech situacích a nebude možné rozlišit, zda právě “usínáte a mluvíte ze spaní” nebo psovi něco zakazujete, nemůžete se divit, že psa nezaujmete a bude vás brzy ignorovat a stejně si dělat vše po svém. Rovněž se nestyďte, byť třeba na veřejnosti, svého psa pořádně pochválit. Správná pochvala je vždy odměnou pro našeho čtvernožce (protože především on z ní musí mít radost) a malé “divadýlko” pro kolemjdoucí (ale těch si nevšímejte).
 
Že na správné intonaci velmi záleží si můžete vyzkoušet i sami doma se svým psem a hned uvidíte, jak bude reagovat. Zkuste na něj hrozivým hlasem zařvat: “Ty jsi ale hodný !” On z toho určitě nebude mít radost, protože vnímá především intonaci vašeho hlasu. Stejně tak, pokud na něj mazlivým a radostným hlasem zavoláte “Ty ošklivý, zlobivý prevíte, pojď ke mně!”, určitě se k vám přižene s vrtícím ocasem a ještě navíc dostanete mokrou pusu.
 
Co tedy říci závěrem? Váš hlasový rozsah i melodie jsou velmi variabilní a pestré. Tak toho pořádně využívejte a usnadněte si tím komunikaci s vaším psím kamarádem. Správná intonace dokáže divy!

[Akt. známka: 1,55] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1200  (1200 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
906  (906 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
686  (686 hl.)
Odčervuji nepravidelně
794  (794 hl.)
Neřeším to
774  (774 hl.)

Celkem hlasovalo: 4360


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie